Román igazgató került a magyar helyére a marosvásárhelyi Bernády György Általános Iskolában

A szokásjog, a tisztelet, a méltányos együttélés azt kívánta volna meg, hogy magyar igazgatót nevezzenek ki a marosvásárhelyi Bernády György Általános Iskola élére a korábban lemondott magyar igazgató helyére, jelentette ki a Maszolnak Kovács Mihály Levente, az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének elnöke. A városi szervezet korábban panaszt nyújtott be a tanfelügyelőséghez, amiért nem konzultáltak velük is az új intézményvezető kinevezésekor. A Maros Megyei Tanfelügyelőség igazgatótanácsa nemrég mégis úgy határozott, megerősíti augusztusi döntését, és az iskola román nemzetiségű oktatói közül választott intézményvezetőt, hiába lett volna magyar jelentkező is a posztra.

Október 12-ei ülésén megerősítette a Maros Megyei Tanfelügyelőség azt az augusztusi döntését, amelynek értelmében „az oktatás érdekében történő kirendeléssel” neveznek ki két személyt a megüresedett igazgatói, illetve aligazgatói tisztségekbe a marosvásárhelyi Dr. Bernády György Általános Iskolába. Eszerint az intézmény tanárai közül Silvia Corina Muntean lett az igazgató és Simon Imola Zsuzsanna az igazgatóhelyettes, amíg versenyvizsgán el nem nyerik a tisztségeket, de legkésőbb 2024. augusztus 31-ig – írja a Zi de Zi.

Az RMDSZ szeptemberben panaszt nyújtott be a döntés ellen, arra hivatkozva, hogy törvény szerint a kisebbség képviseletével konzultálni kellett volna az intézményvezetők kinevezéséről a nemzeti kisebbség nyelvén oktató intézményekben, a panaszt azonban nem tartotta jogosnak a tanfelügyelőség.

Fotó forrása: a Dr.Bernády György Általános Iskola Facebook-oldala

Daria Davidov, a Maros Megyei Tanfelügyelőség jogi tanácsadója a Zi de Zi-nek elmondta: az RMDSZ képviselői „összekeverték a versenyvizsgával történő kinevezést és az oktatás érdekében történő kirendelés általi kinevezést”. Míg előbbi esetében kötelező a konzultáció, utóbbinál nem írja elő ezt a törvény a jogi tanácsadó szerint.

Tanfelügyelőség: „Politikai megállapodás? Minket nem érdekel”

A tanfelügyelőség jogi szakértője kifejtette, három javaslatot nyújtottak be a megyei tanfelügyelőséghez a Bernády-iskola esetében: az igazgatói munkakörre jelölt volt Muntean Corina, valamint egy másik hölgy, Siklódi Beáta, aki a város egy másik oktatási intézményében tanít, és Simon Imola Zsuzsanna az igazgatóhelyettesi pozícióra.

Az ülésen végül Muntean Corina tanárnőt javasolták az igazgatói és Simon Imola Zsuzsannát az igazgatóhelyettesi pozícióra a jogi tanácsos szerint, „figyelembe véve, hogy ez a két tanárnő az oktatási egység címzetes tanára. Ez biztosította a törvény 45. cikkelyének (9) bekezdésében foglaltaknak való megfelelést is. Mindketten egy-egy szekciót képviselnek: Munteanu Corina a román, Simon Imola Zsuzsanna pedig a magyar tagozatot. Ezt hagyta jóvá az igazgatótanács” – mondta el Daria Davidov.

Szerinte a Maros Megyei Tanfelügyelőségnek a tisztségekről döntő tanácsában a magyar kisebbség képviselői egy politikai megállapodásra hivatkozva nemmel szavaztak az újonnan kinevezett igazgatóra.

„Antal Levente-Mihály főtanfelügyelő-helyettes és a magyar tagozatot képviselő másik két igazgatótanácsi tag, Fejes Réka és Fodor Sándor József arra hivatkozva szavaztak ellene, hogy az igazgatói tisztséget egy magyarnak kellett volna betöltenie. Ez volt a megállapodás. Én azt kérdeztem: miféle megállapodás? Politikai megállapodás? Minket nem érdekel” – jelentette ki Daria Davidov. Véleményét azzal támasztotta alá, hogy a törvény nem kötelezte őket az RMDSZ-szel való egyeztetésre.

„Pixből” eldöntötték ki legyen az igazgató

Kovács Mihály Levente, az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének elnöke szerint nem volt politikai megállapodás, de méltányosságból, tiszteletből magyar oktatót kellett volna kinevezni, ha már a lemondott intézményvezető, aki korábban versenyvizsgán nyert, magyar volt. 

Fotó forrása: Kovács Mihály Levente Facebook-oldala

„Nem lehet azt mondani, hogy egy iskolaigazgató kinevezéséről van politikai megegyezés, hanem szokásjog, meg tisztelet kérdése az, hogy ha abban az iskolában, ahol az RMDSZ által is támogatott intézményvezető volt, akkor oda ugyanolyan személy kerüljön. Ebben a kérdésben semmilyen konzultálás nem történt az RMDSZ-szel. Igaz, hogy csak a versenyvizsgák kapcsán írja elő a törvény, hogy kell konzultálni, de ettől függetlenül úgy gondoljuk, az lett volna normális, hogy megkérdeznek bennünket is, vagy legalább a kollegákat a tanfelügyelőségen” – fejtette ki kérdésünkre a városi RMDSZ vezetője. 

Ugyanakkor nem érti, mi akadálya volt annak, hogy figyelembe vegyék a másik jelentkezőt. „Itt nemcsak a nemzeti kérdés a fontos, hanem a szakmai felkészültség is, és nem igaz, hogy a magyar tanárok ne lennének szakmailag annyira felkészültek, hogy egy iskola vezetését ellássák. Ráadásul volt is egy tanárnő, aki egy másik iskolában aligazgatói tisztséget tölt be, és vállalta volna az igazgatói munkát, viszont nem adtak helyet a jelentkezésének, és pixből eldöntötték azt, hogy ki legyen az igazgatója a Bernády-iskolának” – fejtette ki véleményét Kovács Mihály Levente.

A Bernády-iskolában összesen 35 osztály működik, ebből 17 román és 18 magyar, 335 román nemzetiségű diák jár oda és 432 magyar, tudtuk meg Kovács Mihály Leventétől, aki szerint ez is amellett szól, hogy magyar anyanyelvű igazgatót kellet volna kinevezni a megüresedett székbe.

Megjegyezte, a tanfelügyelőséghez címzett korábbi beadványukra hivatalos választ még nem kaptak, amint lesz ilyen, majd akkor hoznak döntést az esetleges további lépésekről.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?