banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

A 400 éves Bethlen-kollégiumban ünnepelte Fehér megye magyarsága augusztus 20-át

Rendhagyó módon a Fehér megyei RMDSZ-szervezet idén nem egy valamelyik szórványtelepülésen, hanem – az ősi alma mater 400 éves jubileumához kapcsolódva – a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban szervezte meg az az augusztus 20-i ünnepséget a magyar államalapítás évfordulóján.

A tartalmas ünnepi műsor fő helyszíne a kollégium díszterme volt, ahol kiállították a magyar koronának a torockói Duna-házban őrzött másolatát, díszőrséget állt az Aranyosszéki és Alsó-Fehér Vármegyei Huszár és Honfoglaló Hagyományőrző Egyesület képviselete, illetve a nagyenyedi cserkészek.

Az esemény ökumenikus istentisztelettel, Szőcs Előd nagyenyedi unitárius lelkipásztor fohászával vette kezdetét. Demeter Szabolcs iskolalelkész, röviden utalva a Szent István-i sorsfordító történelmi pillanatra, arra hívta fel a hívek figyelmét, hogy az Isten melletti elkötelezettséget újra meg újra meg kell erősíteni. Bíró Károly felvinci-marosújvári római katolikus plébános a Szűzanya közbenjárását kérte nemzetünk megóvásáért.Kiállították a Szent Korona másolatát | A szerző felvétele

Az ünnepi köszöntők sorát Lőrincz Helga, Nagyenyed RMDSZ-es alpolgármestere nyitotta meg, aki Szent István államalapító munkáját állítva viszonyítási alapul, megállapította: „Szent királyunk minden nap megvívta a maga harcát, sokkal nehezebb körülmények között, sokkal nagyobb ellenséggel, mégis megtette, és hazát teremtett. Ilyen értelemben nekünk nincs okunk panaszkodni, nekünk ezer éve hazánk van, nekünk csak össze kell fogni.”

Winkler Gyula RMDSZ-es európai parlamenti képviselő felszólalásában három olyan tényezőt emelt ki, amelyek minket, magyarokat ezer éve összekötnek és közös történelmünket alkotják Erdélyben, a Kárpát-medencében és a nagyvilágban:  az anyanyelvünk, a hagyományokra alapuló kultúránk és az előttünk járók tisztelete.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Szőcs Ildikó, a Bethlen Gábor Kollégium igazgatója a 400 éves iskola múltját az ezeréves Szent István-i örökséghez viszonyítva, kiemelte: „Ez a kollégium nem csak Fehér megyének, hanem az egész magyarságnak a fellegvára, és mi egy olyan feladatot kaptunk, amelyet egymás kezét fogva, felfele tekintve, szívünk teljes melegével, keresztényként kell megvalósítanunk”.

Dr. Havasi János, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. rádiós médiaszolgáltatási igazgatója adatokban gazdag, érdekfeszítő előadást tartott a magyar koronáról, annak az Árpád-ház kihalása után kezdődő kálváriájáról, amelynek egyik állomása Nagyenyed, hiszen a főtéri Bethlen-kastélyban, 1551-ben itt volt magyar kézben utoljára a Szent Korona, mielőtt a Habsburgok birtokába került. Az ünnepségen jelen volt Panyik Imre felvidéki díszműlakatos, a korona másolatának készítője, aki megosztotta hallgatóságával munkájának részleteit, élményeit.

Ünnepi beszédében Tóth Tibor László nagyenyedi református lelkipásztor augusztus 20. jelentőségét foglalta össze : „A magyarság és a keresztény hit világának a találkozását és összefonódását, nemzetünk, egyetlen uralkodó személyéhez köti, az első magyar királyhoz, államalapító Istvánhoz, aki egy független és keresztyén államot teremtett, melynek népe számos alkalommal szorult az egymással szemben álló nagyhatalmak malomköve közé, ahogy a jelenben is. A keresztyén egyházat Isten hozta létre, Ő tartja meg, és élteti templomos népét.  A keresztyénségnek kulcsszerepe volt, van és lesz a magyarság harcában és fennmaradásában”.A képekre kattintva galéria nyílik

Ezt követően a lelkész Holányi Julianna festőművész tusrajzkiállítását méltatta, azt a Fehér megyei templomokat ábrázoló gyűjteményt, amelyet évente bemutatnak az augusztus 20-i vándorünnepségen. A húsz éve elkezdett tematikát idén a Bethlen-kollégium tusrajza gyarapította, melynek eredetijét az iskolának adományozták, a dr. Szász Pál Egyesület pedig nyomtatott füzetek által népszerűsíti a továbbiakban is a munkákat.

A felszólalásokat Szabó Zsombor kollégiumi zenetanár kántori zongorakísérete, Bartha Attila szavalata és az A La Pellegrina21 együttes A múzsák nem hallgatnak című, főként későbarokk énekes és hangszeres művekből összeállított koncertje tették felemelkedetté, énekelt Kupán Zsuzsánna szoprán.

A dísztermi ünnepség után ünnepi körmenetre került sor: a résztvevők, köztük számos népviseletbe öltözött fiatal, miközben megkerülték a vártemplomot, rövid néptáncbemutatót is tartottak, muzsikált a magyarlapádi Csegely Zenekar. Az ünnepség zárópontja a kollégium udvarán található Bethlen Gábor-szobor megkoszorúzása és a Fehér megyei RMDSZ Szent István-napi vándorzászlójának átadása volt, melyet a gyulafehérvári képviselet vett át. Az ünnepség az iskola étkezdéjében megszervezett szeretetvendégséggel zárult.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?