Román lakosok kérésére „száműzték" Váradról Bajor Andort

Bihar megye prefektusától és az Országos Diszkriminációellenes Tanácstól kéri a Bihar Megyei Magyar Jogvédő Bizottság, hogy helyezze hatályon kívül a nagyváradi helyi tanács azon döntését, amely román nemzetiségű lakosok kérésére Veteranilor utcának nevezte át a Várad-őssiben található Bajor Andor utcát.

BolojanA nagyváradi helyi tanács nemrégiben fogadott el egy határozatot arról, hogy a Várad-őssiben található Bajor Andor utcát nevezzék át Veteranilor utcának, miután az ott lakók jelentős többsége írásban jelezte Ilie Bolojan polgármesternek: „nem szeretnénk, és nem értünk egyet azzal, hogy az utcánk Boján Ándor (sic!), vagy bármilyen más magyar elnevezést kapjon.” Az önkormányzat határozata nyomán a Bajor Andor utcát átkeresztelték, és a Nagyváradon született író, költő nevét egy másik, Biharpüspökiben található utca kapta. 

A Bihar Megyei Magyar Jogvédő Bizottság – Kristófi Kristóf, Bősze László és Kolozsi Árpád – a diszkrimináció megelőzését és büntetését szavatoló 2000/137-es törvényre hivatkozva kéri a prefektustól a helyi határozat felülvizsgálatát. Beadványukban leírják: a Bajor Andor utca lakóinak kérése nemcsak diszkriminatív, hanem ellenséges, kirekesztő, nemzetellenes, továbbá antidemokratikus is, mely méltán sérti a többnemzetiségű város több tízezres nagyságrendű magyar közösségét. Ugyanakkor elismerik, hogy minden állampolgárnak jogában áll megfogalmazni álláspontját, még akkor is, ha az diszkriminatív. Elfogadhatatlannak tartják azonban az önkormányzat és a polgármester hozzáállását az ügyhöz. Véleményük szerint a hatóságoknak kötelessége az egyértelmű diszkriminációval szemben fellépni, és mindent megtenni azért, hogy a kisebbséghez tartozó adófizető polgárok jogai ne sérüljenek.

bajorandor2A beadvány aláírói a sajtótájékoztatón felhívták a figyelmet: az eset azért is aggasztó, mert precedenst teremthet, és félő, hogy más, magyar elnevezésű utcán lakó románok is hasonló – vagy még ennél is súlyosabb – kérésekkel állnak majd elő. Érthetetlen, hogy tíz évig (az utca 2002-ben kapta Bajor Andor nevét) senkit sem zavart az, hogy az utcát magyar személyiségről nevezték el – hangsúlyozták a jogvédő bizottság képviselői, akik szerint az is előfordulhat, hogy politikai háttere is van az utcanévcsere kérelmezése mögött.

Újságírói kérdésre válaszolva Kolozsi Árpád ügyvéd elmondta: nem kérik azt, hogy az utca kapja vissza a Bajor Andor nevet, viszont nem hagyhatták szó nélkül, hogy ilyen formában gyalázzák meg a jeles író emlékét. Beadványukkal legalább azt szeretnék elérni, hogy az illetékesek kérjenek bocsánatot Nagyvárad magyarságától. 

Kimaradt?