C. Chichirău: A parlamentben szervezett bűnözői csoport működik

A parlamentben "szervezett bűnözői csoport" működik - nyilatkozta Cosette Chichirău, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőnője szerdán az igazságszolgáltatás tevékenységét szabályozó törvények módosításának kapcsán. A képviselő szóváltásba keveredett Florin Iordachéval, az igazságszolgáltatás törvényeinek módosítására létrehozott parlamenti különleges bizottság elnökével, aki állítólag többször megsértette őt, ezért bejelentette: bepereli a Szociáldemokrata Párt képviselőjét. 

A szóváltásra akkor került sor, amikor az USR képviselői tiltakozásba kezdtek és félbeszakították a képviselőház plénumának ülését, mert kiderült: benyújtott módosító indítványaik megtárgyalására mindössze hetven percet irányoztak elő. A Florin Iordache által vezetett parlamenti bizottság előterjesztésében 300 elfogadott és 400 elutasított módosító javaslat szerepel, ezeknek a megvitatására alig több mint egy órát szántak.

Chichirău azt mondta: miközben felvételt készített a tiltakozó akcióról Iordache elfogadhatatlan hangnemben 'szidalmazni kezdte' őt, később sem kért bocsánatot, ezért bepereli a képviselőt. Utólag Florin Iordache elnézést kért a választóktól a használt hangnemért. Úgy fogalmazott: nem bírta tovább a Chichirău részéről érkező rágalom- és inzultusáradatot. 

Az ülésen Șerban Nicolae, a PSD szenátora szintén elragadtatta magát. Cosette Chichirău büntetőügyesnek nevezte őt, és azt állította, hogy egy „bűnszervezet sofőrje‟. Erre Șerban Nicolae azt válaszolta: „Bűnöző az édesanyja, aki ilyen bunkónak nevelte. Önnek még egy szakmája sincsen, nem szégyelli magát, anélkül kapja a fizetését, hogy megdolgozna érte? (…) Keresse meg az egyik kollégáját, aki elvégzett legalább két osztályt és tud olvasni, hogy panaszt emeljen ellenem, akkor majd meglátja, mit loptam én. Ön annyira hülye, amilyen hihetetlen az, amit beszél. Az önéletrajza képekből áll? Bizonyítsa be, hogy sofőr voltam. Van egy fotója róla? Nem baj, nekem is van egy fotóm, amelyiken análisan közösül.‟ – fogalmazott a szociáldemokrata szenátor.

Ismét utcára vonultak

Mint arról már beszámoltunk, több mint tizenkét órás, éjszakába nyúló maratoni ülésen az ellenzék tiltakozása és a parlament előtt zajló kormányellenes tüntetés ellenére cikkelyenként elfogadta szerdán a képviselőház a bírák és ügyészek jogállásának módosításáról szóló törvénytervezetet.

A jogszabály első abból a három törvényt érintő csomagból, amellyel a kormánykoalíció át akarja szervezni az igazságszolgáltatást. A törvény egészéről már nem tudott szavazni a képviselőház, mivel a vita végére annyian távoztak a teremből, hogy már nem volt határozatképes. A tervezet - az ügyészek és bírák felelősségre vonhatóvá tétele érdekében -  egyebek mellett nemcsak lehetővé, hanem egyenesen kötelező tenné, hogy az állam kártérítési eljárást indítson azon ügyészek vagy bírák ellen, akik "rosszindulatból, vagy súlyos hanyagságból" hoznak helytelen döntéseket.

​Az ellenzéki pártok I. Mihály volt román király előző napi halálára hivatkozva az ülés elnapolását kérték, arra hivatkozva, hogy a nemzeti gyász napjaiban méltatlan, hogy a parlamentben a társadalmat élesen megosztó törvénytervezet vitájával keltsenek indulatokat. A kormánytöbbség úgy vélte: az ellenzék csak ürügyként akarja felhasználni a volt uralkodó halálát az igazságszolgáltatás átszervezetésének hátráltatására, ezért szokatlanul hosszú ülésen, az érdemi vitát megakadályozva végigszavazta a tervezethez benyújtott több száz módosító indítványt. 

Ezt az ellenzéki Mentsétek meg Románia Szövetség (USR) a sajtó által "parlamenti gerillaakciónak" nevezett hangoskodással, "Tolvajok" feliratok magasba emelésével, hangosbeszélő használatával sem tudta megakadályozni.
 
A délutáni órákban a parlament előtt a PSD-ALDE-RMDSZ parlamenti többség ellen tüntető emberek jelentek meg a parlament bejáratainál, annak ellenére, hogy korábban az ellenzéki szervezetek bejelentették: felhagynak a kormányellenes megmozdulásukkal a volt uralkodó temetéséig. A több száz fős tömeg több ízben dulakodásba keveredett a csendőrökkel, akik nem engedték közel a tiltakozókat a parlament bejáratához, hogy a képviselők szabadon tudjanak távozni az épületből.

A törvénytervezet végső szavazását várhatóan csak jövő héten tűzik napirendre a képviselőházban. Az ellenzék azzal vádolja a kormányoldalt, hogy a tervezett módosításokkal politikai felügyelete alá akarja vonni az igazságszolgáltatást, megakadályozandó a korrupt politikusok elszámoltatását.

A PSD-ALDE koalíció szerint az igazságszolgáltatás reformjára azért van szükség, mert számos, a működését szabályozó előírás alkotmányellenesnek bizonyult, az ügyészek túlzott hatalma pedig visszaéléseket tett lehetővé.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?