Térfigyelő kamerával figyelik a romákat Nagybányán
A Nagybánya közelébe, az egykori Cuprom kombinát irodaépületeibe költöztetett roma családokat felvevőkamerával figyeli folyamatosan egy őrző-védő cég. A térfigyelő kamerák elhelyezéséről Cătălin Cherecheș nagybányai polgármester döntött, aki a lakossági bejelentésekre hivatkozva csendet és békességet szeretne a városban és annak környékén. A romákat nem zavarja a kamerák jelenléte, sőt, némelyikük kimondottan hálás a polgármesternek, hogy így oldotta meg a közösségben felmerülő agressziós problémákat.
Köztudott, hogy a nyomortanyáról a romák egy részét költöztették ide, mintegy 200 családot. A volt kombinát három épületében kaptak ideiglenes otthont, amíg felépül a szociális negyed. "A baj ott kezdődött, hogy fűtőtesteket szereltek le, értékesítés céljából, egyéb tárgyakat vittek el, törtek-zúztak" – tudtuk meg Ludescher Istvántól, Nagybánya alpolgármesterétől.
A polgármesteri hivatalnak tíz ezer lejébe került a biztonsági rendszer kiépítése, a feladattal megbízott őrző-védő egység szerint a folyosókon és szabadban elhelyezett kamerák létezése óta jelentősen csökkent a lopások és a verekedések száma. A folyosókon és az épület körül a szabadban elhelyezett kamerákkal készült felvételeket 30 napig tárolják.
A lakásokban nem helyeztek el kamerát, tehát diszkriminációról és emberi jogok sértéséről szó nincs az alpolgármester szerint, de a polgármester bármit próbált tenni a romák integrálására, az emberjogi szervezetek azonnal támadták, bírósági ügyek is lettek ezekből. „Ám minden esetben a polgármester nyerte meg a pert, hiszen nem az itt élő romák jogai ellen tesz intézkedéseket, hanem védelmezi a közösséget a kihágásokból fakadó kellemetlenségektől" – magyarázta a maszol.ro-nak Ludescher.
Egyébként az itt élő romák között is van számos olyan polgár, akik az „áldatlan romasorsból" kilépnének, akiket zavar, hogy azok a társaik, akik nem tudnak még a saját közösségükbe sem beilleszkedni, olyat tesznek, ami megbélyegezi az ő hovatartozásukat is.
Nagybánya önkormányzata tervbe vette egy szociális negyed felépítését, amit vélhetően még az idén felépítenek és átadnak. A szociális negyed nemcsak a romáknak ad majd otthont, hanem minden rászorulónak, hiszen a 130 ezres városnak alig két százaléka roma.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) nyilvánosan elítélte a nagybányai önkormányzatnak azt a döntését, hogy a roma családokat egy elhagyott vegyi kombinát területére költöztette, miután többen megbetegedtek az üzem területén található kémiai hulladékoktól. A CND elnöke, Asztalos Csaba korábban a maszol.ro-nak azt nyilatkozta, jó, ha egy polgármester szeretne lakásokat biztosítani a romáknak, de ha a terv nincs kidolgozva, és ha nem a megfelelő lakhelyekre költöztetik őket, akkor egyértelműen veszélyeztetik az életüket. A holokausztot vizsgáló Elie Wiesel Intézet felháborítónak ítélte az 1500 nagybányai roma kitelepítését a kombinát területére. „A módszer, ahogyan rákényszerítették a romákat a költözésre és arra, hogy elfogadják az embertelen lakhatási körülményeket, aggodalommal tölt el” – áll az intézet közleményében.