Több milliárd forintot kap Erdély óvodafejlesztésre

Kárpát-medencei óvodafejlesztési program indul - jelentette be Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár szerdán Budapesten. A 17,2 milliárdos fejlesztés keretében legalább 68 új óvoda épülhet, és további 215 fejlesztésére, valamint több mint 1500 magyar sarok kialakítására lesz lehetőség. 

Potápi Árpád János sajtótájékoztatón elmondta: tavaly év végén jelentősen nőtt az államtitkárság költségvetése. Eredetileg 28 milliárd forinttal számoltak, amely az utolsó két hónapban több mint 73 milliárdra ugrott, s ebbe a keretbe kerülhetett be az óvoda fejlesztési program is - jelezte az államtitkár, hozzátéve: az óvodafejlesztési program részét képezik, ahol szükséges a bölcsődék is.  

A 17,2 milliárd forintos keretből 7,5 milliárddal részesül Erdély, amelyet 6,2 milliárddal követ Felvidék, illetve Muravidék, Horvátország és Kárpátalja. 

A cél, hogy a gyerekeket első pillanatban "megfogják" a magyar ügynek, magyar intézményrendszernek és magyar identitású embereknek megtartsák őket.

Ehhez az óvodai nevelés kiemelten fontos - rögzítette az államtitkár, aki hangsúlyozta: a program semmilyen módon nem veszélyezteti a magyarországi óvodák felújítását, építését. 

Növelni akarják az óvodák számát

Grezsa István kormánybiztos elmondta: a határon túli magyar óvodások száma jelenleg 48 ezer, a cél, hogy ez a szám legalább 60 ezerre duzzadjon. Azt szeretnék, ha a vegyes házasságokból származó gyermekek is nagyobb eséllyel kerüljenek magyar intézményekbe. 

Az MTI-hez eljuttatott háttéranyag szerint a program első üteme az egyházi intézményekre terjed ki, az óvodafejlesztésben részt vállaló egyházak 2016 decemberében közel 9 milliárdot kaptak, a világi intézmények részére pedig további 8 milliárdot biztosít a program. Minden beruházás esetében az év végéig meg kell történnie a telekvásárlásoknak, az építési engedélyek elkészítésének, az engedélyek beszerzésének, a kivitelezés elkezdésének.

Az építési és felújítási programok lezárásának határideje 2018. december 31-e, az elszámolásokat a Miniszterelnökség felé legkésőbb 2019. június 30-ig be kell nyújtani. 

A szakmai kompetencia-fejlesztésre - a központi programcsomag részeként - 551 millió forintot lehet fordítani. 

Az épületek és a környezet megújítása mellett a program a humánerőforrás-fejlesztésre is fókuszál. A hátrányos helyzetű diákokkal foglalkozó szakemberek külön tréningeken vehetnek részt egy fejlesztőpedagógus képzés keretein belül. 

 Óvodakutatási program indul

Grezsa István elmondta még: jelentős óvodakutatási program indul, hat külhoni magyar régióban mérik fel az óvodák jelenlegi helyzetét, vizsgálják a szülői attitűdöket. 

Speciális tananyag készül a programba bevont intézmények számára. Valamennyi külhoni magyar óvodapedagógus számára elérhető lesz egy virtuális óvoda honlap, s szeretnék kialakítani a külhoni magyar gyermekpszichológusok, logopédusok hálózatát is. 

Szeretnék eljuttatni továbbá a Magyarországon megújuló bölcsőde-program hasznosítható elemeit a külhoni magyar lelkészfeleségek számára. 

A tervek között szerepel még a Biztos Kezdet Gyerekház kiterjesztése a külhoni magyar régiókra, illetve képzést szerveznek Kárpát-medencei szülésznőknek, a gyermekorvosok, szülésznők, védőnők számára pedig online felületet biztosítanak majd - jelezte Grezsa István, aki az 1500 magyar sarokról elmondta: ezek készségfejlesztés mellett a magyar jellegre is kiemelten koncentrálnak majd.  

Hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy olyan szolgáltatásokat is be tudjanak vezetni, amelyek Magyarországon megszokottak.

Kapcsolódók

Kimaradt?