Új magyar lecsórekord született az Esztári lecsófesztiválon – ott voltunk
A magyarországi Esztáron ötödik alkalommal szerveztek lecsófesztivált augusztus 26-27-én. Szombaton új magyar rekord született, 1809 kilónyi, azaz 9045 adag lecsó készült. Ez évben káposztás lecsót készítettek a helybeliek, a lecsófőző-versenyre pedig 54 csapat nevezett be, közülük nyolcan Bihar megyéből érkeztek a versenyre.
Szombaton reggel ínycsiklandó illatok szálldogáltak az esztári Erdődy-kúria utcájában, ahol a csapatok már készítették az étkeket, s a hat köbméteres üstben is gőzölgött már a káposztás lecsó, melyet óriási keverőkkel mozgattak, hogy ne kozmáljon oda. A nagyszínpad még üres volt, de Rokkó és bandája már húzta a talpalávalót és a gyermekszínpadon is folyt a mókázás.
Miután gyorsan lepakoltunk a Biharország asztalánál – ez Pásztor Sándor Bihar megyei és Pajna Zoltán Hajdú-Bihar megyei tanácselnökök, valamint Vitányi István, a térség képviselőjének közös csapatáé volt –, sétára indultunk, hogy felmérjük a tavalyról ismert terepet. A kúria udvarán összetalálkoztunk Pásztor Sándorral, aki elmondta: pénteken a Bihardiószegi napokat nyitották meg Pajna Zoltánnal közösen, majd Nagyváradon a várszínházban az István, a király című rockopera előtt mondtak beszédet, szombaton pedig Hajdú-Bihar megyét járták, Esztár mellett Hajdúsámsonba is ellátogattak.
Kétszáz kiló káposzta és légzésfigyelő monitor
A hatalmas üst mellett találkoztunk Nagy Gulya többszörös nemzetközi aranyfokozatú hobbiszakáccsal, akitől megtudtuk, hogy a rekordkísérletre káposztás lecsót készítenek, melybe a hagyományos összetevők mellett körülbelül 200 kilogramm káposzta került a paprika, paradicsom, hagyma mellett. Az esztáriak 15 mázsa alapanyagot daraboltak fel az óriáslecsóhoz, melybe kolbász is került, az ételből 7500 adagot akartak kiosztani.
A rekordkísérlet eredménnyel járt, ezt a főzőverseny eredményhirdetése előtt jelentették be: augusztus 27-én 1809 kiló lecsó készült, ez 9045 adagra volt elég. Az előző magyar rekordot is az esztáriak tartják, 2012-ben 1180 kiló lecsót készítettek, ez 5900 adag volt. Mint Réz Tamás fesztiválszervező beszélgetésünkkor megjegyezte, ha nem akad kihívójuk, saját eredményüket próbálják felülmúlni.
Az ételt idén is ingyen osztották, azonban a társadalmi felelősségvállalás jegyében felállítottak egy becsületkaszát, ahova ki-ki elhelyezhette adományát, mellyel a debreceni klinika intenzív és koraszülött gyermekosztályát egy légzésfigyelő monitor beszerzésében támogatták. Réz Tamástól vasárnap megtudtuk: sikerrel jártak, több mint 200 ezer forint gyűlt össze, az összeg elegendő a berendezés megvásárlására.
Futrinka utca
A gyermeksarokban ezúttal a Futrinka utca jegyében a régi magyar rajzfilmek világát idézték meg - tudtuk meg Balogh Katalin programfelelőstől. Kukori és Kotkoda, Mekk Elek, Mazsola és Tádé, Vízipók csodapók és Dr. Bubó is megörvendeztette a gyermekeket. A helyszínhez illő kézműves-foglalkozásokkal és játékokkal is várták a gyermeket.
Mekk mester műhelye mellett például „ejtőernyőt” varrhattak, Dr. Bubónál „kihúzhatták” a víziló fogait és állatfejjel díszített karkötők készültek, Vízipókéknál pókhálót szőhettek és pecázhattak, Mazsola és Tádé tökkunyhójánál levendulazsákokat díszíthettek és készíthettek, Kukoriéknál pedig a „szemét” közül kikapirgált nejlondarabokért kaptak zsákbamacskát. Bár közhelyszámba megy, hogy a jó játékhoz, szórakoztatáshoz sokszor nem sok pénz, hanem jó ötletek kellenek, Esztáron ez be is bizonyosodott: a Futrinka utca berendezését diákokkal együtt készítették el, és a levendula is saját termés.
A hagyományostól a mexikói lecsóig
A főzőversenyre 54 csapat – közülük nyolc Bihar megyei – nevezett be, ők közel 70 féle ételt készítettek - tudtuk meg Réz Tamástól. A Benke László mesterszakács, mindenki „Laci bácsija” vezette zsűrinek így bőven akadt kóstolnivalója, azonban Benke Gyula, Bene Sándor, Nagy Gyula és ifj. Fekete János megbirkózott a feladattal, így kora délután ki is hirdethették az eredményeket. Az eredményhirdetéskor az is kiderült, hogy a nyolc Bihar megyei csapatból négyen díjjakkal térhettek haza.
Különdíjasok: Csipet Csapat Kisnyégerfalva (Bihar megye)– padlizsános lecsó
Dragánfalviak (Bihar megye) – rizses lecsó 54-es Berettyó Völgye Vadásztársaság – hagyományos lecsó
A Benke László által felajánlott Fehér Asztal Lovagrend díjai:
1 díj: Don család lecsó – nem szegényesen
2 díj: Lecsónagyik – tarhonyás lecsó
3 díj: Paptamási fiúk (Bihar megye) – kolbászos lecsó,
Díszserleg: Szalacs Kisburga (Bihar megye) – hagyományos lecsó szalacsi módra
1., Aranybogrács-díj (tűzhely): Jocó fiam lecsófalodája – füstölt lecsó báránybordával
2., Ezüstbogrács-díj (tanyázó lóca): Ceipes Hungary – mexikói lecsó
3., Vasbogrács-díj (vasbogrács): Bocskai Dalkör – kolbászos lecsó
Különdíj: Esztár lecsókirálya Szécsi Tamás polgármester lett, aki a Fehér Asztal Lovagrend díszserlegét vehette át
Biharból nyolcan
A lecsófesztivál nemzetközi jellegét a bihariak adták, innen összesen nyolc csapat érkezett, köztük a három Bihar megyei elődöntő győztesei, tudtuk meg Simán Adrián Bihar megyei szervezőtől. Lecsót főztek Esztáron a szalacsiak, a papatamásiák, a pelbárthidiak, a két kisnyégerfalvi csapat, a dragánfalviak, az ottományi vegyes csapat, és a Belényes környékiek és a már említett Biharország csapat.
Az ottományi vegyes csapat tavaly egyébként Ezüstbogrács díjjal tért haza. Idén is padlizsános lecsót főztek - tudtuk meg Kulcsár Iréntől, abból is kétfélét: tojásos és tojás nélküli változatot. A lecsóba körülbelül 4 kg hagyma, 3 kg paprika, 1 kg paradicsom és 4-5 (körülbelül 2 kg) padlizsán került, emellett természetesen füstölt szalonna és kolbász is. Kisebb mennyiséghez természetesen minden hozzávalóból kevesebb kell, hogy miből mennyi, azt érezni az ízén, tudom meg.
Sok volt az érdeklődő
Az 1430 lelkes falu szervezői kitették magukért, hogy a lecsófesztivál két napja alatt mindenki találjon magának programot. Szombaton délután az Irígy Hónaljmirígy és Szalonna és Bandája fellépést láttuk – utóbbiak zenéjére sokan táncra perdültek a színpad előtt – de a Four Fathers, a Magna cum laude és Dévényi Tibi bácsi is szerepelt a fellépők között.
Aki szépülni vágyott, azt a Lecsoda nő „szalonja” várta, volt romkocsma, és civil szervezetek is bemutatkoztak, kézművesek kínálták hímzett, faragott, fűzött stb. áruikat, de volt kézműves méz, kecsketejes kozmetikum és házi sajt is a portékák között.
Meg kell említenünk az ETA-t, azaz az Esztári Talicska járatait is. Itt a talicska szó szerint értendő, a megállók között egykerekű taligán tolták a kisebbeket a felnőttek. Az ártéren többek között körhinta, dodzsem, paintball várta a szórakozni vágyókat, de volt baranta-bemutató is. S hogy a lecsófesztivál kezd hagyománnyá válni, mi sem bizonyítja jobban, hogy még pénteken közel ötezren, szombaton mintegy 15 ezren (ez a település lélekszámának tízszerese) látogattak el az Esztári eseményre.