Jövőre szabadnap lehet a gyermeknap

Júniusban kerül a szenátus elé a június 1-ei gyermeknap szabadnappá nyilvánításáról szóló törvénykezdeményezés, számolt be Biró Rozália Bihar megyei RMDSZ-es szenátor Nagyváradon tartott sajtótájékoztatóján.

Az RMDSZ szenátora Claudia Boghicevici liberális képviselővel közösön kezdeményezte az újabb szabadnap bevezetését a meglévő nyolc hivatalos pihenőnap mellé. A döntő ház a képviselőház, ez elé várhatóan az őszi ülésszakban került a tervezet.

A szenátor elmondta: az Ipsos közvéleménykutató felmérése szerint a romániai szülők 43 százaléka könnyebben megszervez egy munkatalálkozót, mint a gyermekeivel töltendő időt, 23 százalékuk pedig többet kommunikál gyermekével telefonon vagy SMS-ben, mind személyesen, pedig öt szülőből négy a gyermekével eltöltött időt nevezte a legfontosabbnak. Biró Rozália azt is hozzátette: Romániában 1848 órát dolgoznak évente, míg Franciaországban 1570-et, de a munka hatásfoka négyszer alacsonyabb az uniós átlagnál, ez is azt mutatja, hogy nem a munkaidőt, hanem a hatékonyságot kell megnövelni.

A kezdeményezést egyébként pozitívan véleményezte a Törvényhozói Tanács, és támogatja a Gyermekjogvédelmi Országos hatóság is, ezt ennek elnöke, Gabriela Coman mondta el hétfőn, mikor is 170 gyermeket láttak vendégül a parlamentben. A találkozón 6–14 éves gyermekek voltak, akik „törvényjavaslatokat” tehettek és egy-egy emléklapot kaptak.

Pályázatok a szegénység felszámolására
A szegénység felszámolását célzó pályázati lehetőségeket nyitottak meg az Európai Uniós Alapok minisztériumánál május 16-án, számolt be Biró Rozália. Integrált helyi fejlesztésekre és a marginalizált közösségek integrált helyi fejlesztésére önkormányzatok, civil szervezetek és kereskedelmi társaságok is pályázhatnak, bár a határidő elég rövid, augusztus 1-ig várják a pályázatokat. A két kategóriában összesen 350 millió euró hívható le, egy projekt maximális értéke hatmillió euró lehet. A szenátor szerint azért fontos a mélyszegénység felszámolására irányuló projekteket benyújtani, mert azok komplex megoldási lehetőségeket kínálnak például a roma közösségek számára, hiszen a pályázaton belül például nemcsak a gyermekek iskoláztatásának biztosításával, hanem szükség esetén a személyi iratok beszerzésével, tanácsadással vagy munkahelyteremtéssel is foglalkozhatnak. Részletek a minisztérium honlapján.

Kapcsolódók

Kimaradt?