banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Szigorítják a császármetszéseket Brazíliában

Új szabályok léptek életbe Brazíliában a császármetszések számának csökkentésére, a dél-amerikai országban ugyanis a legmagasabb a világon az ilyen beavatkozások aránya, a babák több mint fele műtéti úton jön világra.

A brazil magánkórházakban 85 százalék, az államiakban 45 százalék a császármetszések aránya a természetes szülésekéhez képest.

Az új szabályok kötelezik az orvost, hogy tájékoztassa a szülő nőt a műtét kockázatairól, és kérje beleegyező nyilatkozat aláírására, mielőtt a császármetszést végrehajtja. Azt is indokolnia kell, miért volt szükséges az operáció - tudósított a BBC News. Az orvosnak fel kell jegyeznie, hogyan zajlott a vajúdás és a szülés, valamint meg kell magyaráznia, mit miért tett közben. Az új szabályok szerint minden várandós nőnek meg kell kapnia a terhessége alatt készült orvosi dokumentumokat, hogy magával vihesse őket, ha új orvost keres.

A rendelkezéseket azért vezették be, hogy csökkentsék a felesleges műtéti beavatkozások számát, és minden várandóst tájékoztassanak a császármetszés kockázatairól.

Szakértők szerint azonban a szülészeti ágyak és a természetes szülést kísérő egészségügyi személyzet hiánya azt jelenti, hogy sok brazil nő számára a császármetszés tűnik a legjobb megoldásnak. 

"Jó kórházban jó ágyat azzal garantálhat magának az anya, ha időben császármetszésre jelentkezik" - mondta Pedro Octavio de Britto Pereira szülész-nőgyógyász professzor, a Rio de Janeiró-i Szövetségi Egyetem munkatársa.

Akik magánkórházban szeretnének természetes szülést, azok azt mondják, nem találnak helyet, mert minden ágyat előre lefoglalnak a programozott császármetszésekre. Sokan számoltak be arról, hogy ha nem jegyeztek elő műtéti szülést, és elkezdődött a vajúdás, kórházról kórházra küldték őket, hogy szabad ágyat találjanak.

A természetes szülés primitív?

Kutatók szerint sok brazil nő tartja a császármetszést civilizáltabbnak és modernebbnek a "primitív, csúnya és kellemetlen" természetes szülésnél. Sok orvos számára is kedvezőbb a műtét, mert az ideje tervezhető és védettebbnek érzik magukat az esetleges perektől.

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) 2015-ben új ajánlást adott ki, mivel legutóbbi, 1985-ben készült ajánlása - amely alapján a császármetszések ideális aránya az összes szüléshez képest 10-15 százalék között lenne - óta eltelt évtizedekben a császármetszés egyre gyakoribbá vált mind a fejlett, mind a fejlődő országokban, ez igen sok okra vezethető vissza.

A WHO 2014-ben két nagyszabású kutatást végzett a kérdésről, ezek alapján azt állapította meg, hogy a császármetszés, amennyiben orvosi okok miatt szükséges, hatékonyan óv az anyai és újszülött-halálozás veszélyétől.

Amikor a császármetszések aránya egy népességen belül 10 százalék felé tart, csökken az anyai és újszülött-halálozás, amikor e fölé emelkedik, nincs bizonyíték, amely alátámasztaná, hogy a halálozási arányok javulnának - következtettek a kutatók.

Olyan bizonyítékokat sem találtak, melyek a szükségtelen császármetszések előnyeire utalnának az anya vagy az újszülött szempontjából. Mint minden sebészeti beavatkozásnak, a császármetszésnek is vannak rövid és hosszú távon ható mellékhatásai, melyek a nő és a gyermek egészségét, valamint a későbbi terhességeket is befolyásolják - olvasható a WHO portálján közzétett ajánlásban.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?