Megdicsérte Romániát Bukarestben a NATO főtitkára

Az adósságválsággal küzdő Görögország erős és elkötelezett szövetségese a NATO-nak, és továbbra is az marad - jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár csütörtökön Bukarestben.

Stoltenberg újságírói kérdésre válaszolva szólt Görögországról. A NATO-főtitkár hangsúlyozta, a görög kormány többször nyomatékosította, betartja szövetségesi kötelezettségeit, és meggyőződése szerint ez valóban így is lesz. Hozzátette: figyelemmel követik a Görögországot sújtó válságot, és támogatják az Európai Unió országait, hogy közösen megoldást találjanak a gondokra.

A NATO-főtitkár bukaresti látogatásán Klaus Johannis elnökkel, Gabriel Oprea ideiglenes miniszterelnökkel és Mircea Dușa védelmi miniszterrel találkozott. Az elnökkel folytatott eszmecserét követő nyilatkozatában megdicsérte Romániát, amiért az az elmúlt évek megszorító intézkedései dacára úgy határozott, hogy növeli katonai kiadásait. Mint mondta, Romániát példaként emlegeti e tekintetben az észak-atlanti szövetség többi tagállama előtt, amelyek még nem döntöttek katonai kiadásaik növeléséről.

Stoltenberg meglátogatta azt a Bukarestben létrehozott és működésbe helyezett vezénylési központot, amely a gyorsreagálású NATO-erőket szolgálja. A főtitkár elmondta, hogy ez a vezénylési központ nem katonai bázis, hanem kisebb székház, amelyben mintegy negyven alkalmazott dolgozik. Ennek a központnak kulcsszerepe lesz a hadgyakorlatok tervezésében, valamint az esetleges katonai kapacitások növelésének támogatásában - magyarázta a főtitkár.

„Szavatoljuk a biztonságotokat”

Emlékeztetett, hogy Románián kívül Bulgáriában, Lengyelországban, Észtországban, Lettországban és Litvániában létesítenek hasonló vezénylési központokat, amelyeknek célja a NATO keleti határának védelme.

Hangsúlyozta, a gyorsreagálású erők létszámát a NATO 40 ezer katonára növelte, ami a legmagasabb létszám a hidegháború óta. Nyomatékosította, hogy a NATO szavatolja tagállamai biztonságát. Kiemelte: a NATO nem keresi a konfrontációt senkivel, de megtesz mindent azért, hogy megvédje tagállamait a keletről és délről érkező fenyegetésekkel szemben.

Kapcsolódók

Kimaradt?