Nagy az érdeklődés a liberlandi állampolgárság iránt

Mintegy negyedmillió ember jelezte már igényét a Liberland nevű önálló terület állampolgársága iránt, amelyet Vít Jedlicka cseh aktivista, a Szabad Polgárok Pártjának (SSO) tagja alapított április közepén – közölte a prágai sajtó.

A mintegy hét négyzetkilométernyi terület Horvátország és Vajdaság között terül el a Duna nyugati partján, a magyar-szerb határtól mintegy 20 kilométerre. Miután a több éves szerb-horvát határvitában ezt a területet egyik ország sem igényelte, így az senki földjének minősül – állítja Jedlicka, aki április 13-án jelentette be, hogy ezen a területen megalapította a Liberland Szabad Köztársaságot.

Jedlicka szerint a mintegy hét négyzetkilométeres „senki földje” úgy jött létre, hogy Horvátország a történelmi faluhatárokkal összhangban állapította meg országhatárát, Szerbia pedig a Duna folyását tartja az államhatárnak. Miután a Duna medre az idők folyamán eltolódott, létrejött egy szabad terület, amely Jedlicka szerint ma a Liberland Szabad Köztársaság területe. 

Vladimír Balas, neves cseh jogász szerint azonban nem egy érvényes jogi aktusról, hanem inkább bohózatról van szó. „Elképzelhetetlen, hogy egy ilyen területre egyetlen szomszédos állam sem tartana igényt” – nyilatkozta Balas a cseh hírügynökségnek.

Jedlicka úgy véli: a nemzetközi jog nem írja elő, hogy csak az az állam létezik, amelyet valaki már elismert. „Horvátország és Szerbia képviselői Liberland létrehozását nem kommentálták. Közölték, hogy a témához nem fűznek kommentárt. Mi pedig nem kívánjuk az ő nem kommentálásukat kommentálni” – fejtette ki Jedlicka.

Liberlandnak saját alkotmánya, jogrendje, zászlaja, címere és honlapja is van. Mottója: "Élni, és élni hagyni!". Állampolgárságát bárki igényelheti, kivéve az olyan személyeket, aki náci vagy kommunista múlttal rendelkeznek. Feltétel még a büntetlen előélet.

Az „új” ország elnöke Vít Jedlicka, hivatalos nyelve a cseh és az angol.

Kapcsolódók

Kimaradt?