Eltűnnek az olcsó gyógyszerek a patikákból?
A lakosság hetven százaléka által rendszeresen vásárolt, elérhető áron kapható gyógyszer tűnhet el a közeljövőben a patikák polcairól – hívta fel a figyelmet a Generikus Gyógyszergyártók Szövetsége (APMGR).
A munkáltatói szervezet ezt a clawback-adóval, a 300 napos visszafizetési határidővel és a generikus gyógyszerhasználat ösztönzésének hiányával magyarázza, illetve a kormánynak azzal a szándékával, hogy a 10 lejnél olcsóbb készítményeket levegye az ártámogatott gyógyszerek listájáról, korlátozva így a krónikus betegek és alacsony jövedelmű személyek orvossághoz való hozzáférését is.
Az antibiotikumok közel 58 százaléka, a szív- és érrendszeri betegségekre ajánlott gyógyszerek 43 százaléka, az idegrendszeri betegségekre felírható készítmények 70 százaléka tíz lejnél olcsóbb, így lekerülhet az ártámogatott orvosságok listájáról.
Az APMGR közölte: a gyógyszergyártó cégek többsége kifizette a clawback-adót (többletadó, amelyet a gyógyszergyártók a forgalmuk függvényében fizetnek), a jelenlegi törvények értelmében ez az összeg elérte a 75 millió lejt. „A továbbra is tisztázatlan jogi háttér ellenére úgy döntöttünk, hogy kifizetjük a kért összegeket. Ez az intézkedés megerősíti az APMGR elkötelezettségét a páciensek, az egészségügyi rendszer és nem utolsó sorban Románia gazdaság iránt" – nyilatkozta Dragoș Damian, a szövetség elnöke. Hozzátette: arra kell felhívni a politikusok figyelmét, hogy a gyártók a továbbiakban nem tudnak eleget tenni az igényelt anyagi erőfeszítéseknek.{loadposition emnp}