Három év után választotta meg Năstase utódját a pártban a PSD

Csaknem három év után új tisztségviselőt választott a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) pénteken az országos tanács élére, Rovana Plumb munkaügyi miniszter személyében.

A posztot eddig - a korrupcióért két ízben is letöltendő börtönbüntetésre ítélt, időközben feltételesen szabadlábra helyezett - Adrian Năstaseval való szolidaritás jegyében nem töltötték be, ugyanis 2012-es letartóztatásáig a volt miniszterelnök vezette a PSD országos tanácsát.

Az országos tanács Victor Ponta pártelnök és kormányfő javaslatára határozatba iktatta, hogy megfosztják tisztségeiktől a PSD korrupcióval vádolt politikusait. Eszerint nem lehetnek a kormány vagy a parlamenti házbizottság tagjai azok a PSD-politikusok, akik ellen korrupció gyanújával indult bűnvádi eljárás, elvesztik párttisztségeiket azok, akiket korrupcióért helyeztek előzetes letartóztatásba, akiket pedig jogerősen elítéltek korrupcióért azokat kizárják a pártból.

A román sajtó szerint a korrupcióellenes határozatnak egyelőre nem lesz jogi következménye, mert azt a kongresszusnak kell a párt alapszabályába foglalnia. A PSD novemberre halasztotta kongresszusát, ami azt jelzi, hogy Pontának sikerült leszerelnie pártjában azt az elégedetlenségi hullámot, amelyet az államfőválasztás elvesztése okozott.

Ponta hatalma nincs veszélyben

Pontának megingott a támogatottsága a novemberi választási kudarc után, s a politikus akkor még azt ígérte: 2015 tavaszán rendkívüli kongresszuson hozzák meg a szükséges döntéseket. A kormányfő decemberben kizárta a PSD-ből a távozását követelő ellenlábasait, köztük Mircea Geoană szenátort, a párt volt elnökét.

A parlament februárban megkezdődött tavaszi ülésszakán kiderült, hogy a Ponta-kabinetnek továbbra is kényelmes többsége van a parlamentben, és nem jött be a Klaus Johannis államfőt támogató jobbközép ellenzék gyors kormányváltást jósoló számítása. Ők abban bíztak, hogy jóval a jövő ősszel esedékes választások előtt, a parlament mostani ülésszakában megbuktathatják a szociáldemokrata kormányt, a maguk oldalára csábítva a kisebb pártokat és helyezkedő törvényhozókat.

Kimaradt?