Amerikai film díszletei közül került elő egy elveszettnek hitt magyar festmény

Egy amerikai film díszletei között bukkantak rá egy magyar festőművész elveszettnek hitt egyik főművére. Berény Róbert Alvó nő fekete vázával című festményét Barki Gergely művészettörténész 2009-ben a Stuart Little, kisegér című film nézése közben fedezte fel az egyik jelenetben. Mintegy kilenc évtized után a Magyarországra visszakerült műalkotást a Virág Judit Galéria bocsátja aukcióra december 13-án, a kikiáltási ár 34 millió forint. 

Az értékes alkotást egy pasadenai kereskedésben vásárolták a készítők a filmhez, majd a Berény-kép egy szappanoperában is „szerepelt", mielőtt a szakembernek sikerült beazonosítania és öt évnyi munkával hazahoznia.

Az Alvó nő fekete vázával című kép Berény Róbert (1888-1953) második feleségét, Breuer Etát ábrázolja, 1927-1928 fordulóján készülhetett, és a Nyolcak tagja egyik főművének számít. A festő a Tanácsköztársaságban betöltött szerepe miatt emigrációba kényszerült és Berlinben telepedett le. Itt ismerte meg magyar származású feleségét, a tehetséges csellistát. 1926-ban amnesztiát kapott, és feleségével együtt tért vissza Budapestre.

Barki Gergely művészettörténész nem ismerte a kép eredeti színeit, hiszen csak egy 1928-as kiállításról készült fekete-fehér reprodukció állt a rendelkezésére. A felfedezés után két évvel utazott Washingtonba.

Találkozott a   című film díszleteseinek asszisztensével, akinek fogalma se volt arról, hogy ki festette a pasadenai antikváriusnál megvett képet. Miután elszerződött az amerikai filmvállalattól, megvásárolta a festményt és a hálószobája falára függesztette ki.

Nem derült fény arra, hogy miként került a kép a tengeren túlra, annyit lehet tudni, hogy utoljára 1928-ban az Ernst Múzeum márciusi csoportos kiállításán szerepelt, de a kép hátoldalán a Munkácsy-céh 1928-as novemberi tárlatának pecsétje is látható.

 

Kimaradt?