Megkérdőjeleződhet Mircea Diaconu EP-mandátuma
Az alkotmánybíróság úgy döntött, hogy az összeférhetetlenség miatt elítélt parlamenti és önkormányzati képviselők az elítéléstől számított három évig semmilyen választott tisztségre nem pályázhatnak. Emiatt megkérdőjeleződhet Mircea Diaconu független EP-képviselő mandátuma.
Jogi vita alakult ki amiatt, hogy a tisztségbeli összeférhetetlenség vagy érdekellentét miatt elítélt törvényhozók megpályázhatnak-e más, addig általuk be nem töltött választott tisztséget az említett időszakban, vagy semmilyen választott funkcióért nem szállhatnak versenybe.
A félreértést az okozta, hogy a 2010/176-os törvény, amely a közszereplők feddhetetlenségének feltételeit szabályozza, úgy fogalmaz: az elítélt személyek nem pályázhatnak "ugyanarra" a tisztségre három évig. Ezt a hazai bíróságok szó szerint értelmezték, és ennek köszönhetően indulhatott a májusi európai parlamenti választáson Mircea Diaconu, aki függetlenként mandátumot is szerzett.
A bíróságokkal ellentétben az országos feddhetetlenségi ügynökség (ANI) úgy értelmezte a jogszabályt, hogy a tiltás valamennyi választott tisztségre vonatkozik. A Mediafax hírügynökség által pénteken idézett alkotmánybírósági döntés szerint a taláros testület ez utóbbi értelmezés mellett tette le a garast.
A média szerint Diaconu elveszítheti EP-képviselői mandátumát. Őt korábban elítélték összeférhetetlenség és érdekellentét miatt, ezért a bukaresti központi választási iroda eredetileg nem hagyta jóvá az indulási jogát a májusi EP-választáson. Diaconu bírósághoz fordult, és első, valamint másodfokon egyaránt nyert.
A bíróság arra hivatkozott, hogy a törvény szövege "homályos", "pontatlan", és nyelvtani értelmezés szerint Diaconu esetében a tiltás csak a szenátori tisztségre vonatkozik, mert elítélésekor a felsőháznak volt tagja.