Az e-cigihez hasonló alkoholpótló szeren dolgozik egy professzor

Az alkohol káros hatásait egy kevésbé mérgező, ám hasonlóan részegítő anyaggal védené ki egy brit professzor - olvasható a Science magazinban. David Nutt egy olyan vegyületet keres, amely a szervezetben az alkoholhoz hasonló folyamatokat indít be, de közben kevésbé ártalmas, és a hatása egy ellenszerrel könnyedén visszafordítható - vagyis a fogyasztása után bárki pillanatok alatt kijózanodhat, és autóba ülhet.

David Nutt először tavaly beszélt az ötletéről a BBC rádiójában, és rögtön támadások kereszttüzébe került, mondván, csupán egy újfajta kábítószerrel akarja helyettesíteni a meglévőket. Az újságok Aldous Huxley Szép új világ című antiutópiájára asszociáltak, melyben a 26. századi britek nehéz napjaikon egy káros hatások nélküli szintetikus droghoz, a szómához fordulnak.

Nutt meglehetősen vitatott személyiség, korábban több merész kijelentést is tett a drogokról. 2009-ig a brit kormány drogtanácsadója volt, ám amikor a javaslatai ellenére szigorították a marihuánafogyasztás büntetését, nyilvánosan kritizálta a döntést, ez pedig az állásába került. Ugyanebben az évben egy publikációjában az ecstasy káros hatásait a lovagláséhoz hasonlította. Egy 2010-es cikkében a hatásaik alapján rangsorolta a kábítószereket, és az alkoholt a heroin elé, az első helyre tette. Amikor pedig Nagy-Britanniában nemrég betiltották az Afrikában széles körűen használt, khat nevű, stimulánsokat tartalmazó növényt, a döntést egyenértékűnek tartotta azzal, mintha a macskákat tiltották volna be.

Nutt a Journal of Psychopharmacology folyóiratban januárban megjelent cikkében amellett érvelt, hogy a kormányoknak az e-cigihez hasonlóan támogatniuk kellene az alternatívák fejlesztését. Nutt szerint elméletben az e-cigi évente 5 millió ember életét mentheti meg, és a vakcinákhoz hasonló hatalmas fejlesztésnek tartja.

A szkeptikusok szerint az alkoholpótlóval nem lehetne hasonló sikereket elérni, mert más drogokkal ellentétben az alkohol az agyban többféle ingerületátvivő anyaggal (gamma-amino-vajsav, szerotonin, acetikolin) is reakcióba lép. Az összetett hatásmechanizmus miatt pedig nehéz lesz olyan vegyületet találni, amely csak az alkohol kívánatos hatásait idézi elő.

Nutt azonban csak a gamma-amino-vajsavra (GABA) koncentrál. Olyan anyagokat tesztel, amelyek csak a GABA-receptorokra hatnak. Egy közelmúltban megjelent cikkében arról számolt be, hogy az egyik ilyen anyag kipróbálása után legalább egy órára kellemesen ellazult, míg az ellenanyag bevételét követően percek alatt kijózanodott, és megtartott egy előadást. A professzor a Science-szel megosztotta egy még publikálatlan beszámolóját, melyben több molekulát is lehetséges alkoholpótlóként nevezett meg.

Gregg Homanics, a Pittsburgh Egyetem alkoholkutatója szerint az egyik kérdés az, hogy vajon a helyettesítő anyag hatása lesz-e olyan jó, mint az alkoholé? A berlini Charité University Medicine kutatója, Andreas Heinz szerint pedig könnyen lehet, hogy az új anyagnak is lehetnek hátrányai, például függőséget okozhat, vagy az emberek egy részére káros lehet. Mindezek ellenére Nutt ötlete számos befektető érdeklődését felkeltette, és a professzor abban bízik, hogy egy év múlva már kaphatóak lesznek az újfajta koktélok.

Kimaradt?