A liberálisok nélkül is kormányképes a PSD

Megváltoztak az erőviszonyok a parlamentben: Victor Ponta miniszterelnök alakulata, a Szociáldemokrata Párt (PSD) már a szövetséges Nemzeti Liberális Párt (PNL) nélkül is többséget alkothat a törvényhozásban.

Ezt a többséget az RMDSZ, valamint a kisebbségi képviselők és függetlenek támogatásával érheti el - derült ki abból az összesítésből, amelyet a frakciók létszámáról közölt szerdán az Agerpres hírügynökség.

 Az erőviszonyok változásának oka, hogy a parlamentben a decemberi választások után is folytatódott a képviselők és szenátorok migrációja: ősszel már több tucatnyi törvényhozó más frakcióban ült, mint ahol a tavaszi ülésszakot kezdte. A legnagyobb veszteséget a populista Dan Diaconescu Néppárt (PPDD) szenvedte el, amely törvényhozóinak több mint egy harmadát veszítette el: képviselőinek és szenátorainak létszáma 68-ról 42-re csökkent. A PSD szenátusi frakciója közben hat, képviselőházi csoportja pedig öt fővel gyarapodott.

A jelenleg ellenzékben lévő Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) egy törvényhozót veszített Olosz Gergely háromszéki szenátor lemondása által. Több honatya bebörtönzése, illetve lemondása miatt a parlament létszáma nyolc fővel csökkent: a megüresedett helyekre pedig azóta sem írtak ki időközi választásokat. Így a 234 szociáldemokrata törvényhozónak elvileg elegendő a 26 magyar, a 18 kisebbségi és a 13 független képviselő támogatása egy új kormány beiktatásához.

Victor Ponta, az USL szociáldemokrata és Crin Antonescu, a szövetség liberális társelnöke egyre gyakrabban bírálja egymást: egyebek között a verespataki bányaprojekt miatt különböztek össze. A két párt külön indul a jövő évi európai parlamenti választásokon, de - az USL alapokmánya szerint - közös elnökjelöltet kellene támogasson az őszi államfőválasztáson, Crin Antonescu személyében.

Kimaradt?