Az evolúció rendje és a macsó katonák
Bár összefüggés van a férfiasabb arc és az erőszakos hajlam között, a keményebb ábrázatúnak tűnő finn férfiak nem élték túl nagyobb arányban a harcokat a szovjet csapatok ellen a második világháborúban, mint a kevésbé marcona besorozottak – erre jutott egy finn evolúciókutató.
John Loehr, a Helsinki Egyetem tudósa ugyanakkor kimutatta: a férfiasabb arcú - szélesebb pofacsontú, erőteljesebb állkapcsú, szűkebb szemrésű - férfiaknak több gyermekük születik életük során, ami azt sugallja, hogy az arc alakja evolúciós rátermettség jele, és a termékeny nők jobban vonzódnak ehhez a férfitípushoz.
Loehr 795 második világháborús finn katonát vizsgálgatott arcformájukat és sorsuk alakulását összevetve. A katonák három különböző alakulatban szolgáltak. Mivel Finnországban kötelező volt - és ma is az - a katonai szolgálat, a minta kellően reprezentatív volt, azaz jól képviselte a finn férfilakosságot.
Loehr az adatok elemzése alapján úgy tapasztalta, hogy a férfiasabb arcú katonák rosszabb előmenetelt tanúsítottak, mint keskenyebb arcú társaik - legalábbis békeidőben. A kutató zömmel a harcok előtti adatokra tudott csak támaszkodni, és megjegyzi: később, harci teljesítményük alapján lehet, hogy a keményebb legények jutottak jobban előre a tiszti ranglétrán.
Közelharcot nagyobb eséllyel élnek túl szélesebb arcúak, de a lőfegyveres csatákban a golyó, gránát, repesz nem válogat – szögezte le a tanulmányt ismertető a LiveScience című tudományos netlap.