Kópé herceg

Ma temetik a brit herceget, az emberiség jó öreg Fülöp bácsiját, aki még holtában is szolgált a számmisztika híveinek egy csemegével: 99 évesen és 9 hónaposan április 9-én az év 99. napján távozott az árnyékvilágból. Nagy kópé volt Fülöp bácsi, mondogatják a napokban rá emlékezve azok, akiknek szimpatikus volt a zsémbes, mogorva öregúr. Viselkedése, modora jócskán elütött nemcsak a Buckingham-palota etikettjétől, de a politikai korrektségnek is ellenszegült.

Abban a korban, amikor még nem sikerült emberszabású robotokat alkotniuk a mérnököknek, ám a robotszabású emberek kitenyésztésében jelentős sikereket értek el a társadalomtudományok Frankensteinjei, Fülöp maradt humoránál, megmaradt embernek. Talán ma még nem is sejtjük, hogy milyen sokat jelentett a humort a pc-nél többre tartóknak, a polkorrekt uniformizálás helyett az emberi sokszínűséget preferálóknak Fülöp herceg minden fölösleges etikettet felrúgó kópésága. Amit sokan csak felszínesnek láttak, esetleg polgárpukkasztónak, megbotránkoztatónak, de valójában egészséges, zabolázhatatlan gondolkodást takart, és filozofikus reagálást rejtett létünk aktuális, heveny kérdéseire.

Következzen néhány fülöpizmus!

Amikor a szakszervezetek elégedetlenkedtek a munkahelyek hiánya miatt, Fülöp herceg így reagált: „Mindenki azzal jött, hogy több pihenésre lenne szüksége. Most meg arról panaszkodnak, hogy munkanélküliek”.        

A finnyás Kajmán-szigeteki gazdagok szemébe vágta: „A legtöbben itt kalózoktól származnak, ugye?”

A magát mindenhatónak tartó pszichológiáról is véleményt mondott a második világháborút végigharcoló Fülöp: „A mi időnkben nem rohangáltak a különböző tanácsadók az ember körül minden alkalommal, amikor elsütött egy fegyvert, hogy Jól vagy?, Biztos vagy benne, hogy nincs valami szörnyű problémád? Mi egyszerűen továbbléptünk”.

Léphaft Pál rajza

A protokolláris szalagvágásokat nem kedvelte. „Ezennel megnyitom ezt az izét, bármi is legyen ez” – mondta egy kanadai látogatása során.

Látta a migrációs kérdés összetettségét: „A Fülöp-szigetek biztosan félig kiürült, most, hogy maguk mind itt vannak, és a brit egészségügynek dolgoznak” – jegyezte meg, amikor egy Fülöp-szigeteki nővérrel találkozott a Luton kórházban.

A feminizmust sajátságosan kezelte: „Te ugye nő vagy?” – kérdezte Kenyában, miután átvett egy helyi nőtől egy kis ajándékot. Viszont  megnevettette Malala Yousafzait, aki túlélte a tálibok támadását, miután a lányok iskolába járáshoz való joga mellett kampányolt, amikor azt mondta neki: „A srácok csak azért mennek iskolába, mert a szüleik nem akarják, hogy otthon lábatlankodjanak”.

Élt a műkritikával is: „Mivel gargarizálsz, karcos?” – kérdezte Tom Jonest egy televíziós showt követően. „Bárcsak kikapcsolta volna a mikrofont!”  – honorálta magában mormorgva Sir Elton John fellépését.

A magyarokról is volt véleménye: „Biztos, hogy még nem vagy itt olyan régóta – nincs még olyan bödönszerű hasad” – mondta egy britnek, akivel Budapesten találkozott.

De mielőtt valaki megsértődne, mondjuk el azt is, hogy családját sem kímélte vaskos tréfáitól. „Ha ez az ember sikeresen elrabolja Anne-t, a lány pokollá tette volna az életét a fogság ideje alatt” – summázta az egyetlen lánya, Anna brit királyi hercegnő elleni sikertelen támadást kommentálva. Erzsébet királynőtől súgva megkérdezte a koronázási szertartás végén, a koronára utalva: „Hol szerezted ezt a kalapot?”

A kínaiak étkezési szokásairól – amelynek állítólag a következménye a koronavírus járvány – azt mondta: „Ha négy lába van, de nem szék, ha két szárnya van, repül, ám nem repülő, ha úszik, de nem tengeralattjáró, akkor mindegy, mi az, a kantoniak garantáltan megeszik”.

Végezetül álljon itt egy féltő, a jövőért aggódó fülöpség: „Ha újjászületnék, szeretnék halálos vírus lenni, hogy megtisztítsam az emberiséget!”

Jelezte ezzel, hogy noha a protokoll tiltotta, hogy határozottan állást foglaljon a világban zajló eseményekről, trendekről – lévén házassága által örök másodhegedűs szerepbe besulykolva –, szerinte még sincs minden rendben e sárgolyón. Ha Fülöp herceg nem is térhet vissza halálos vírusként e Földre, a fülöpizmus vírusára van szükség, hogy változtasson az emberi létezés mátrixán.

Kapcsolódók

Kimaradt?