Kampányvihart jelző zajok

Most még nyilvános izgalmat és a megoldáskereső zsizsegést gerjeszt a kormánykoalícióban egy szembejövő költségvetési „lyuk”, ősztől viszont ez már másként lesz. A következő pár hónap talán az utolsó lehetőség arra, hogy a politikai elit, s főleg annak hatalmon lévő része minimális realitással tekintsen az ország pénzügyi helyzetére.

Minden jel szerint a jelenlegi kormányzati együttműködés életben maradásával sikerül meglépni a romániai politikai életben premiernek számító liberális-szociáldemokrata kormányfőcserét. A miniszteri pozíciók körül lehet egy kis perpatvar, a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) már izzik a levegő, többen lépnének előtérbe, mint amennyi hely van. A schengeni csatlakozás ügyében pénteken újabb osztrák pofont elkönyvelő Lucian Bode belügyminiszter várhatóan bársonyszékének átadására kényszerül, most jöhet a megkésett büntetés a plagizálásért, pontosabban az ügy nyilvánosságra kerüléséért.

Marcel Ciolacu személyében a hangos unalmas váltja a csendes unalmast, Nicolae Ciucát. A Szociáldemokrata Párt (PSD) vezérétől lényegi változásokra nem számíthatunk, az általa meglebegtetett patrióta gazdaság valószínűleg az agrárminiszter Petre Daeától ismert tücsökliszt-ellenességben fog kimerülni.

A külpolitikában garantálható a változatlanság, Klaus Iohannis és hűséges őrmestere, Bogdan Aurescu akkor sem tud más műsort előadni, ha akar. Az RMDSZ abban bízhat, hogy békén hagyják, ami a mostani három miniszteri tárca megtartását jelenheti.

Az igazi show a miniszterelnökváltást követő nyári szünet lezárulásával kezdődik. A jövő évi választási szuperév előtt a kormányon belül hivatalosan is háttérbe szorult PNL-nek valahogyan jeleznie kell létezését, ehhez pedig a népszerűségi listát magabiztosan vezető PSD gáncsolása az egyik lehetőség. Egy ilyen akcióban a liberálisok már nehezen számíthatnak Iohannisra, akinek némi befolyása ugyan még van a titkosszolgálatokra, de lezuhant támogatottsága miatt nagyot csökkent a mozgástere. A Rareș Bogdanok ideje jöhet el a PNL-ben.

Közben tovább nyújtózkodik a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), olyan elemző is akad, aki a harminc százalékos választási eredményt sem zárja ki George Simionék esetében. Az AUR erősödése egyre több liberális és szociáldemokrata politikusnak jelent viszonyítási alapot. Ha a PNL, illetve a PSD második vonala egyfajta versenyfutásba kezd az AUR-ral, régen látott magyarellenes hullámra is számíthatunk.

A Novák Katalin magyar köztársasági elnök nagykárolyi látogatásán megtapasztalt soviniszta hőzöngésre azért kár legyinteni, mert ahhoz csendes elfogadással, egyes helyi politikusok szintjén pedig alig rejtett elégedettséggel viszonyult a koalíció két nagyobbik pártja.

Ha ősszel egy ilyen politikai hangulatban vágunk majd neki a jövő évi választássorozatot felvezető időszaknak, ha a költségvetési „lyukak” elszaporodása mellett az AUR-stílus elterjedése is elfogadottá válik, Románia legkártékonyabb kampánymizériájának nézünk elébe.   

(Nyitókép forrása: spotmedia.ro)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kimaradt?