Ambrus Attila: Kevés volt Ponta jó pontja

Tizenhat év kormányzati szerepvállalás után nem lesz a bukaresti kormánykoalíció tagja a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ). Akkor sem, ha erről még a választások előtt írásban is megállapodtak a Szociálliberális Szövetség (SZLSZ) és az RMDSZ vezetői!

Ezt nem az RMDSZ rótta fel a kiebrudalása után, hanem az egyre inkoherensebbül viselkedő államfői (ön)jelölt Crin Antonescu szólta el magát. Számomra az, hogy az SZLSZ vezetői közül csak Victor Ponta tartotta magát vállalásához, a többiek pedig úgy vélik, a szó elszáll, az írás megfakul – nem meglepő. Kelet Európában az lenne a csoda, ha a politikában az adott szó, a megkötött szerződés kötelezne, kötelezővé válna.

Az RMDSZ részvételét a Ponta-kormányban ellenezték a szociáldemokrata kiskirályok, a nacionalista liberálisok, a Szekuritáté besúgójának konzervatív pártja, a diktátor Nicolae Ceaușescut leváltó atyácska, a román nyelvű sajtó. Egyszóval mindenki, kivéve a kormányalakítással megbízott Victor Ponta…

A szociáldemokrata kiskirályok magukat baloldali politikusoknak hirdetik, valójában egy-egy megyét ellenőriznek, dúsgazdagok, és a Szociáldemokrata Párt országos vezetőségének diktálnak. Kiskirályokhoz illő egyszerűséggel dörögték: „Az RMDSZ-t nem!”

A nacionalista liberálisok már ideológiai kérdéssé avatták a kormányzati dilemmát. Kijelentették, csak akkor hajlandóak egyáltalán tárgyalni is a kormányrészvételről, ha az RMDSZ elismeri az Alkotmány első cikkelyét, mármint azt, hogy Románia nemzetállam. (Akkor is az, ha az ország lakosságának több mint tíz százaléka nem román nemzetiségű.) „Vannak olyan kérdések, amelyek kapcsán nem lehet kompromisszumot kötni senkinek a kedvéért” – reagált erre Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. Főként és csakis abban a közegben, ahol az érzelmi politizális felülírja a racionalitást, a pragmatizmust.

A Konzervatív Párt elnökének, a médiamogul Dan Voiculescunak újságírói lendültek harcba. Hosszasan ecsetelték az RMDSZ kormányzása során elkövetett vétkeit: a bércsökkentések elfogadását, a Traian Băsescu elnök melletti végsőkig tartó kiállást. (Az újságírók mindig jobb érveket hoznak fel, mint a politikusok…)

Megszólalt a huszaonhárom évvel ezelőtt Nicolae Ceaușescu örökébe lépett Ion Iliescu is, akinek magyarellenességét a marosvásárhelyi véres márciusi eseményekben vállalt szerepével bizonyította a legjobban. A fiatalabb párttársai által sztálinista gondolkodásúnak tartott Iliescu is hevesen tiltakozott az RMDSZ kormányra emelése ellen.

Ezek után, az RMDSZ képviselőivel folytatott hétfő délutáni tárgyalásokat követően Victor Ponta miniszterelnök-jelölt kijelentette: nem lesz az új kormányának tagja az RMDSZ. Hozzátette: az RMDSZ-szel mint a legnagyobb nemzeti kisebbség, a magyar kisebbség egyetlen politikai képviselőjével továbbra is párbeszédet folytat olyan fontos, az erdélyi magyarokat is érintő kérdésekben, mint az alkotmánymódosítás, a regionális átszervezés, a kisebbségekre vonatkozó törvények vagy a választási törvény.

Hogy ennek a konzultációnak eredménye lesz-e majd, az elválik. Már annak is örülnünk kell, hogy a leendő kormányfő – először nyíltan az elmúlt két évtized történetében – a kisebbség pártjára áll pártja és partnere szolgálatos nacionalistáival szembe.

„A legvéksőkig támogattam az RMDSZ kormányzati szerepvállalását, de világos, hogy a román társadalom és a sajtó egy része nem tudja elfogadni azt az elképzelést, amelyet én újraegyesítési politikának neveztem. A romániai társadalom ma harcot akar, vért kíván… De továbbra is harcolni fogok elképzelésem érvényesítéséért” – jelentette ki a miniszterelnök-jelölt a România hírtelevíziónak. Remélem, jó pontot szerezett ezzel a magyarok előtt.

Az ellenzékiség sajnos csökkenti az RMDSZ érdekérvényesítési képességét. Megyei kormánymegbízottaktól esik el, a prefektusok szerepe pedig óriási, hiszen minden helyi és megyei önkormányzati döntést a bíróságon támadhatnak meg, és kérhetik annak a megsemmisítését. A székelyföldi és a szórványmegyék intézményeinek (például munkaügyi igazgatóságok, tanfelügyelőségek, művelődési házak, kórházak stb.) éléről is eltávolíthatja az új hatalom a magyarokat, ugyanis ezek az állások is politikaiak nálunk.

De az ellenzékiség lehetővé teszi az RMDSZ reformját is. Az állandó megújulás amúgy egy érdekvédelmi szervezet számára a gyorsan változó időben elengedhetetlen. 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kimaradt?