Felfüggesztették az egyiptomi labdarúgó-bajnokságot a tragédia miatt

Határozatlan ideig felfüggesztették az egyiptomi labdarúgó-bajnokságot hétfőn, miután sokan életüket vesztették azokban az összecsapásokban, amelyek egy kairói csapat szurkolói és a rendőrök között robbantak ki.

A kormányhatározat azután született, hogy a tragédia kapcsán az egyiptomi miniszterelnök rendkívüli ülést tartott a belügyi, a sport- és az egészségügyi tárcák vezetőivel.

Vasárnap este a bajnokság két élcsapata, a Zamalek SC és az ENPPI Cairo közötti mérkőzés előtti zavargásokban az egészségügyi minisztérium hivatalos adatai szerint tizenkilencen vesztették életüket, és húszan megsebesültek. Más források több mint harminc áldozatról szólnak.

A történtekről két különböző forgatókönyv született, a belügyminisztérium röviddel az eset után arról adott hírt, hogy a Zamalek radikális szurkolói, az Ultras Whight Nights néven működő keménymag tagjai jegy nélkül akartak bejutni a kairói Légvédelmi Erők stadionba. A rendőrség egyebek mellett könnygázt vetett be a randalírozó tömeg feloszlatására. Szemtanúk szerint a lelátókon még a félórás késéssel megkezdett meccs alatt is lehetett érezni a maró szagot.

Sajtóértesülések szerint a dühöngő szurkolók miatt a rendvédelmi erők arra kényszerültek, hogy páncélozott katonai járművekkel szállítsák a játékosokat a stadionba. Az állami televízió által közölt képeken egy lángoló rendőrautó is látszik, amelyet állítólag a Zamalek ultrái gyújtottak fel.

A drukkerek Facebook-oldalán megjelent verzió szerint a tragédia akkor történt, amikor megpróbáltak bejutni az egyetlen, szűk, szögesdróttal körülvett bejáraton. A közösségi oldalra fotók is felkerültek, amelyeken egy körülbelül tíz méter hosszú keskeny vasketrec látszik, zsúfolásig telve a bejutni kívánó szurkolókkal. 

Az Ultras szerint pánik tört ki, amikor a rendőrök könnygázpatronokat lőttek a szűk rácsfolyosóban rekedt emberekre. Egészségügyi források szerint az egyik kairói kórházba valóban sok agyontaposott holttestet szállítottak, s egyes jelentések arról számoltak be, hogy többekkel a könnygáz okozta fulladás végzett. 

Ez volt az első valódi kísérlet arra, hogy nézők előtt rendezzenek meg egy bajnoki mérkőzést. A meccsre néhány nappal annak a vérengzésnek a harmadik évfordulója után került sor, amelyben Port-Szaíd városban a kairói Al Ahly klub hetvenkét drukkere vesztette életét, miután a helyi csapat, az Al Masry szurkolói rájuk támadtak. Ezután közel három évig üres lelátók előtt zajlottak a mérkőzések.

A különböző egyiptomi klubok körül kialakult Ultras-közösségek az észak-afrikai ország legjobban szervezett mozgalmai közé tartoznak. A mélyen átpolitizált csoportok a 2011-es forradalmat követő tömeges tüntetések egyik legfontosabb hajtóerejét jelentették.

Kapcsolódók

Kimaradt?