Túszalku: Elsőként a nőket és a gyermekeket engedik el
Izraelben a miniszterelnöki hivatal nyilvánosságra hozta a Hamász palesztin iszlamista szervezettel kötött túszalku első szakaszában kiszabaduló túszok névsorát pénteken, a listán harminchárom ember szerepel - tájékoztat az MTI.
A közvetítők segítségével megkötött tűzszünetet és túszalkut várhatóan már pénteken megszavazza az izraeli kormány, és vasárnap, a korábban bejelentett időpontban kiszabadulhat a 2023. október 7-én a Gázai övezetbe hurcolt rabok első csoportja.
A tűzszünet vasárnapi kezdetétől negyvenkét napon át tart a megállapodás első szakasza, amelyben a humanitárius megfontolások alapján előrevett túszok szabadulnak ki: nők, gyermekek, ötvenévesnél idősebb férfiak, illetve sebesült fiatalabb férfiak.
Elsőként a nőket és a gyermekeket engedik el, de egyelőre nem lehet tudni, hogy kik élnek még közülük, mert a Hamász holttesteket is őriz. A névsorban szerepelnek a vörös hajú, elrablásukkor tíz hónapos, illetve négyéves Bibasz testvérek, akiknek édesanyjukkal együtt történt halálát már tavaly novemberben bejelentette a Hamász, de az izraeli hadsereg nem erősítette meg elvesztésüket.
Az egyik, Gáza melletti katonai támaszpontról annak idején elhurcoltak öt, a határon elhelyezett kamerák képeit monitorozó katonalányt. A Hamász néhány hete közölte, hogy egyikük életét vesztette egy légicsapásban, de az izraeli hadsereg az ő halálát sem erősítette meg. Mind az öten szerepelnek a névsorban.
Mellettük kibucokból és a Nova szabadtéri fesztiválról elhurcolt fiatal nők nevét adták meg, a szintén kibucokból és a fesztiválról Gázába kényszerített férfiak mellett.
Kapcsolódó
Az izraeli hatóságok bejelentették, hogy az első harminchárom túsz többsége, de nem mindegyike életben van. Az élők egészségi állapota sem ismert. Hat izraeli kórházban készülnek ápolásukra, ahol súlyos alultápláltságra, sebesülésekre és pszichiátriai problémákra is számítanak a tizenöt hónapos fogság után.
A miniszterelnöki hivatal csak azután ad ki hivatalos közleményt Izraelbe érkezésükről, ha a túszokat a hadsereg átvette, és már értesítették családjaikat is.
CSAK SAJÁT