Tiziano-festményt csempésztek ki Olaszországból, majd visszaküldték restaurálni
Előkerült Olaszországban egy hétmillió eurót érő Tiziano-festmény, amelyről 2003 óta semmit sem tudtak az országban. Az illegális tulajdonosa akkor bukott le, amikor a kicsempészett műkincset visszaküldte restaurálásra az országba.
A rőtszakállú, feketeruhás és feketesapkás férfit ábrázoló reneszánsz portré (Ritratto di gentiluomo con berretto nero) 2003-ban illegálisan került Svájcba, és 2020-ban lett meg, amikor a tulajdonosok hamis okmányokkal visszaküldték restaurálásra az észak-olaszországi Astiba – közölték a hatóságok, amikor a két évig tartó eljárás lezárásaként csütörtökön Torinóban formálisan is átadták az állami műemlékvédelmi szolgálatnak az elveszettnek hitt műkincset.
A hírekből nem derül ki, hogy kinek a tulajdonában volt korábban a reneszánsz mester, Tiziano Vecellio által festett portré, csak annyit tudni, hogy egy 1998-ban Olaszországban készült szakvélemény 5-6 milliárd lírára becsülte akkori piaci értékét.
Olaszországban nemrég jelentősen szigorítottak a kulturális javak külföldre csempészetének büntetési tételein, már akár 8 év börtönt is kiszabhatnak a 80 ezer euróig terjedő bírság mellett.
„Az olasz kulturális örökség elszegényedésének egyike oka a művek illegális kivitele, és mi ennek akarunk véget vetni” – mondta a csütörtöki tokiói ceremónián Silvio Mele, a csendőrség műkincsvédelmi részlegének vezetője.
CSAK SAJÁT