Csillagösvény népe: zenés, táncos lovas nagyprodukció készül Háromszéken

Több mint száz táncos és lovas részvételével zajlanak a Székely Vágtán bemutatásra kerülő „Csillagösvény népe” című táncköltemény próbái a Sepsiszentgyörgy melletti benedekmezői lovasközpontban.

A Háromszék Táncegyüttes és a Perkő Néptáncegyüttes, illetve a Százlábú és Százlábacskák gyerektáncegyüttesek táncosai, az M Stúdió mozgásszínház színészei illetve háromszéki lovasok, így a Vadon Egyesület, a Barabás Lovarda, Pászka Lehel és csapata, valamint a Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület mintegy 35 lovasa Orza Călin rendező-koreográfus irányítása alatt tanulják a részüket a Csillagösvény népe című eredettörténeti tánckölteményre, amelyet a Székely Vágtán mutatnak be július 15-én este.

Az idei Székely Vágta záró előadása, a Csillagösvény népe valódi háromszéki nagyprodukció lesz, amelyben a táncos részek mellett látványos lovas harci jeleneteket, tüzes nyilazást és lézervetítést is láthatnak. Orza Călin rendező a próbafolyamat közben tartott sajtótájékoztatón elmondta: eredetileg élőzenére tervezték a produkciót, de hamar kiderült, hogy a Duna Televízió rögzítése és a helyszín alkalmatlansága miatt ezt nem tudják megvalósítani.

A táncos, zenés, lovas produkció 80 perces lesz, és a 13 tételes zenemű bizonyos részeit dinamizálni kellett, a nyitány pedig picit át lett komponálva – tette hozzá a rendező-koreográfus, aki szerint szöveges részek is lesznek az előadásban. Mészáros Gábor szabadkai színész a regélő táltos szerepét játssza, az ő emlékezései során kalauzol vissza a múltba. Hozzátette: „azt szeretnénk, hogy a darab végén a nap és a hold, a székely szimbólumok méltó helyükön csillogjanak”.

Az eredettörténeti zenemű  elkészítésének ötlete Demeter Jánostól, a Vadon egyesület elnökétől származik, akinek felkérésére Kövi Artúr Bálint zeneszerző megírta a 13 tételes zeneművet, amelyet székelyföldi és magyarországi zenészek közreműködésével decemberben, Sepsiszentgyörgyön be is mutattak.

Orza Călin rendező-koreográfus szerint úgy látszik, tízévente előkerül egy olyan előadás, amely a magyar-székely őstörténetet hivatott bemutatni, a rege és a mondavilág alakjaival foglalkozik és ezek színre vitelét ő mind megkapja. A Csillagösvény népe című produkción a rendező munkatársai Prezsmer Boglárka dramaturg, forgatókönyvíró; Kádár Elemér koreográfus, a történelmi és történeti hátteréért, valamint a vizuális elemekért felel; Furik Rita jelmeztervező és Kövi Bálint Artúr zeneszerző.

Demeter János a zenemű ötletgazdája szerint az a cél, hogy modern eszközökkel mutassuk meg magunkat, így a világ jobban megismer és megszeret bennünket. „A magyarországi csapattal és a helyi alkotókkal kiegészülve, jó kis Kárpát-medencei produkció lesz” – tette hozzá. „Külön öröm, hogy nem kell a szomszédba menni szakemberekért, mert ha itthon van egy olyan ember, mint Pászka Lehel, a hagyományápoláshoz nem kell máshonnan szakembert hívni” – véli Demeter János.

Pászka Lehel, a lovasok koordinátora, de a produkcióban Nimródot és Csaba királyfit játssza majd. A sepsiszentgyörgyi lovas hagyományőrző szerint számára az előadás egy nagy lehetőség, hiszen a magyarság, a harci múlt erősen megjelennek a produkcióban. Ezt tükrözi a zene is, ezért úgy építjük fel a lovas jeleneteket, hogy kemény harci jelenetek legyenek”.

A Székely Vágta hetében már az Óriáspince-tetőn próbálnak a táncosok és a lovasok, a főpróbát július 14-én 21.30-tól, az ősbemutatót július 15-én szintén 21.30-tól nézheti meg a közönség. Orza Călin rendező-koreográfus szerint a Háromszék Táncegyüttes jövő évadjában megjelenik a produkció, bár lovas részek nélkül és néhány módosítással, de azt szeretné, ha Pászka Lehel továbbra is maradna a darabban.

A Nemzeti Vágta szabályváltoztatásai miatt kényelmetlen helyzetbe került a budapesti rendezvény hivatalos előfutamának számító Székely Vágta. A magyarországi jogtulajdonosok ugyanis úgy döntöttek, idén nem engedik versenyezni azokat a lovasokat, amelyek a Nemzeti Vágta szabályzata által „fekete versenynek” minősített nem hivatalos, kör alakú pályán szervezett galoppversenyeken vesznek részt. Lapunk érdeklődésére Sztakics Éva, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, a Székely Vágta szervezője kifejtette, az elmúlt hetekben több egyeztetésre is sor került, de a Nemzeti Vágta szervezői úgy döntöttek: a tiltás alól nem lehet kivétel a Székely Vágta sem. Így a székelyföldi lovasoknak el kell dönteniük, hogy a Nemzeti Vágta hivatalos előfutamának számító, innen továbbjutási lehetőséget, tévés szereplést, magas biztonságot és minőséget és díjakat kínáló Székely Vágtán, vagy más lovas versenyeken vesznek részt. Sztakics Éva szerint a Nemzeti Vágta szervezői azal indokolták a tiltást, hogy a budapesti lovas verseny és annak hivatalos előfutamai szigorú biztonsági intézkedések mellett zajlanak és nem szeretnék ha összemosnák rendezvényüket olyan lovas galoppversenyekkel, amelyek körülményeit nem tudják felügyelni. 

Kapcsolódók

Kimaradt?