Összeomlás fenyegeti a 800 éves jami minaretet Afganisztánban
Összeomlás fenyegeti Afganisztán építészeti csodáinak egyikét, a 800 éves, 65 méter magas jami minaretet az elmúlt évszázadok áradásai és a felújítások elmaradása miatt - figyelmeztettek a helyi hatóságok.
A Gur tartományban álló torony, melyet a világ második legmagasabb, téglaépítésű minaretjének tartanak, már felkerült az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) világörökségi listájának veszélyeztetett épületei közé - tudósított a BBC hírportálja.
A helyi hatóság képviselője elmondta: nincs elég pénz a műemlék megóvására, az újabb áradások romba dönthetik. A legnagyobb veszélyt ugyanis az elhelyezkedése jelenti, folyóvölgyben, magas hegyek között emelték. A tavalyi árvíz az alapzatát rongálta meg súlyosan.
A karcsú, kör alaprajzú torony díszes téglaborításáról, geometrikus dekorációiról és feliratairól híres, bár a dísztégla 20-30 százaléka már leesett, és a minaret elkezdett oldalra dőlni. Stabilitását leginkább a közeli folyópart eróziója és az illegális földmunkák fenyegetik. Az UNESCO szerint még soha senki nem restaurálta, mióta 1194-ben egy mecset részeként megépítették.
A világ turistáinak hajdan kedvelt úti célját ma alig látogatják, mivel a térség nem számít biztonságosnak. A tartomány kulturális aktivistái szeretnék, ha a következő afgán elnök megtekintené a műemléket, és lépéseket tenne a megmentéséért.
Az ország gazdag örökségének megóvása óriási kihívást jelent az évtizedes háborúk után. A pusztítás leghíresebb példája a bámijáni Buddha-szobrok, melyeket 2001-ben robbantottak fel a tálibok. Azóta sem döntötték el, hogy mi legyen velük.