banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Az épített örökség védelméről szóló tankönyvet terveznek

Csíkszentgyörgyön tekintett meg két felújításra váró székely kaput Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár csütörtökön Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke meghívására. Folytatódik a régi székely kapuk felújítása Hargita megyében a máréfalvi Kőlik Hagyományőrző Művelődési Egyesület és Hargita Megye Tanácsa együttműködése révén, és ehhez hárommillió forinttal járul hozzá a magyarországi Bethlen Gábor Alap a Kőlik pályázata nyomán.

Az elnyert összegből öt műemlék székely kaput újítanak fel: a csíkmenasági Adorján-kúriáét, a csíkszentgyörgyi Gál Sándor, valamint Márton Ferenc kapuját, Csíkszentkirályon a Nagy Benedek portáján lévő Bethlenfalvi-kaput, továbbá az oklándi unitárius parókia kapuját.

Régi csíkszentgyörgyi kapukat tekintett meg Répás Zsuzsanna

A helyi polgármesteri hivatalban tartott rövid megbeszélésen az államtitkár-helyettesen és a megyeelnökön kívül részt vett Szallós Kis Judit, a Kőlik egyesület elnöke, András Sándor kapufaragó mester, aki a két csíkszentgyörgyi és a községhez tartozó Menaságon található kapu felújítását végzi, Becze István megyei tanácsos, valamint Fülöp Otília megyei főépítész. Szallós Kis Judit ismertette a székelykapu-programot, kitérve a község három felújításra váró kapujára. Répás Zsuzsanna azt mondta, áldozni kell a kulturális örökség megóvására, hiszen az egy közösség jelenlétének szemmel látható bizonyítéka. Reményét fejezte ki, hogy a későbbiekben is támogatni tudják a Hargita megyei kezdeményezést.

A megyei tanács elnöke szerint a két ország közti egyezményekkel több eredmény érhető el, mint hazai, bármikor visszavonható vagy módosítható törvénnyel, és ez érvényes a székely kapuk felújításának támogatására is. Borboly Csaba megemlítette, hogy A székelység története és a Mezőgazdasági kisokos megjelentetése után tervezik egy épített örökséggel foglalkozó tankönyv kiadását is, aminek a szakmai előkészítéséhez szükség lenne magyarországi segítségre. Becze István megyei tanácsos elmondta, hogy a székelykapu-program egyik hozadéka, a régiek restaurálása mellett, az, hogy számos új is készül, és ennek lendületet ad a Művészeti Népiskola székelykapufaragó-képzése.

A beszélgetést követően az államtitkár-helyettes és a megyeelnök ellátogattak Gál Sándor kapujához, valamint a Tekse-portára, a 2011-ben felújított, 1775-ben készült székely kapuhoz, amely a Székelyföldön eredeti helyén megőrzött legrégebbi kapunak számít.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kimaradt?