Futótűz: országos bemutató Temesváron

Egyedülálló, országos bemutatóra készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház. A Futótűz című előadás bemutatójára - Romániában először - május 9-én kerül sor Radu-Alexandru Nica rendezésében.

Wajdi Mouawad író, drámaíró 1968 október 16-án született Libanonban, de a kirobbant polgárháború miatt már gyerekként kénytelen volt elhagyni szülőhazáját. Családjával együtt előbb Franciaországba, majd rövid időn belül Kanadába menekültek. A 2002-ben Állami Lovagi Érdemrenddel kitüntetett, többszörösen díjnyertes alkotó Futótűz című drámája 2003-ban jelent meg, majd  2011-ben a szöveg filmváltozatát legjobb külföldi film kategóriájában Oscar-díjra is jelölték.

A Futótűz egy elveszett, nehezen visszaszerezhető, titokzatos és homályos múlt mozaik-szerűen felépített története. Annak a szerteágazó, beavatás-szerű útnak a története, melyen az ikerpár Jeanne és Simon indul el, hogy felderítsék és megérthessék végre anyjuk múltját, aki halála előtt öt évig némán hallgatott. Ebben a sokak által ridegnek és önzőnek bélyegzett világban a múltunk, elődeink története egyre inkább másodlagossá válik. Pedig sem a jelenünkről, sem a jövőnkről nem tudunk addig hitelesen számot adni, míg a múltunkat meg nem értjük. Hisz, ahogyan azt a darab egyik főszereplője is kijelenti, "vannak igazságok, amiket csak úgy lehet felfedni, ha maga jár utána az ember."

Az előadás rendezője, Radu-Alexandru Nica a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem rendező szakának elvégzése után Németországban folytatta tanulmányait dramaturgia és rendezés szakon. Tanulmányai végeztével meghívott rendezőként több elsőosztályú romániai színházzal is közreműködött, de előadásait Chicagotól Ulmig több külföldi színpadon is bemutatták már. 2005-ben a Nóra előadásáért megkapta az Uniter debüt-díját, majd 2012-ben egy, a temesvári Állami Német Színházban rendezett előadásáért jelölték legjobb rendezés kategóriában. A jelenleg szabadúszóként működő színházi alkotó a kolozsvári és a marosvásárhelyi színművészeti egyetemeken tart előadásokat.

Vlaicu Golcea zeneszerző több területen is kiemelkedő jelentőségű művésznek számít. Színházi- és filmzenéi mellett multimediális installációk és performanszok, rövid- és nagyjátékfilmek létrehozásában is közreműködött már az évek során. Eddigi pályafutása alatt több mint 50 színházi előadáshoz szerzett már zenét és 2009-ben színházi munkásságát Uniter-díjjal is elismerték.

A díszletért Irina Moscu felel, aki 2013-ban kezdte pályafutását a brăilai Maria Filotti Színházban. Az előadás összetett látványvilágához Ioana Popescu, a temesvári Állami Német Színház munkatársának jelmezei valamint Lucian Moga light-designer fényei járulnak hozzá.

Az előadást a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház színészei Lőrincz Rita, Magyari Etelka, Tokai Andrea, Molnos András Csaba, Éder Enikő, Kiss Attila, Bandi András Zsolt, Borbély B. Emília, Mátyás Zsolt Imre, Vass Richárd, Kocsárdi Levente, Dukász Péter és Mátray László játsszák.

Ezt a nagyszerű alkotók közreműködésével született előadást a bemutató után legközelebb május 21-én, valamint május 24-én a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó keretén belül tekinthetik majd meg az érdeklődők.

A jegyek ára 18, kedvezményesen (diákok és nyugdíjasok számára) 10 lej, melyeket a Színház jegypénztárában minden hétköznap délután 4 és este 7 óra között válthatnak ki, valamint minden előadás előtt egy órával. Cím: Alba Iulia utca 2 szám, tel.: 0356-450-606, e-mail: ticket@tm-t.ro. online jegyvásárlása a www.tm-t.ro vagy www.biletmaster.ro címeken van lehetőség.

Kimaradt?