Zelenszkij a háború negyedik évfordulóján: Putyin nem érte el a céljait (VIDEÓ)

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedd reggel közzétett videóüzenetében – a háború kitörésének negyedik évfordulóján – kijelentette, hogy az orosz elnök, Vlagyimir Putyin nem érte el háborús céljait, és nem győzte le az ukrán népet. Biztosított továbbá mindenkit arról, hogy ellenállásával Ukrajna kivívta a jogot egy „erős, méltóságteljes és tartós” békéhez.

„Putyin nem érte el a céljait. Nem törte meg az ukrán népet. Nem nyerte meg ezt a háborút” – jelentette ki videóüzenetében az ukrán elnök. „Megőriztük Ukrajnát, és mindent megteszünk a béke elérése és az igazságszolgáltatás érdekében. Békét akarunk: erős, méltóságteljes és tartós békét” – üzente az ukrán vezető, írja a News.ro.

Buzdító üzenetet küldött honfitársainak. | Fotók: Zelenszkij Facebook oldala

„Ma pontosan négy éve, hogy Putyin három nap alatt meghódította Kijevet” – mondja ironikusan Zelenszkij, utalva Moszkva eredeti terveire. „Ez sokat elárul az ellenállásunkról, arról, hogy Ukrajna hogyan harcolt eddig. Ezeknek a szavaknak hátterében több millió ember áll. Ezeknek a szavaknak hátterében sok bátorság, kemény munka, ellenállás és az a hosszú út áll, amelyet Ukrajna február 24. óta bejárt” – folytatja Zelenszkij honfitársainak címzett üzenetét.

A drámai videóüzenet, amely a háború képeit, köztük elesett hősöket is bemutat, azzal kezdődik, hogy az elnök az orosz invázió első napjait idézi fel a kijevi bunkerben, ahol menedéket talált, és ahol az amerikaiak kimenekítési ajánlatára a híres „fegyverekre van szükségem, nem taxira” mondattal reagált. Az elnök hangsúlyozta, hogy az ukránok félelmeik ellenére az ellenállást választották, és a kezdeti nehézségek után, az első tavaszt túlélve vált biztossá számukra a végső siker.

„Putyin tudja, hogy a csatatéren nem tudja legyőzni Ukrajnát, és a »világ második hadserege« lakóházak és erőművek ellen harcol. Az ukránok pedig a történelmük legkeményebb telét élik át. És szinte minden éjjel terrorban. Nem tudom, ki más tudná ezt elviselni összeomlás és megingás nélkül. Az ukránok megcsinálják. Kétségtelenül kimerítő” – számolt be Zelenszkij, arra buzdítva honfitársait, hogy minden területen kiválóságukkal hódítsák meg a világot, és „Davostól az ENSZ-ig” mindenki legyen ukránbarát.

Köszönetet mond azoknak a külföldi vezetőknek, akik eljöttek Ukrajnába, és akik „nem aggódtak amiatt, hogy felidegesítik Putyint”, és hozzáteszi, hogy nagyon szeretné, ha az amerikai elnök egy nap Kijevbe látogatna.

„Nagyon szeretnék egy nap az amerikai elnökkel együtt idejönni. Biztosan tudom: csak akkor lehet megérteni, miről szól ez a háború, ha az ember meglátogatja Ukrajnát, saját szemével látja az életünket és a küzdelmünket, megérzi a népünket és ezt a fájdalomtengert. És hogy ki miatt. Ki az agresszor itt. Kire kell nyomást gyakorolnunk. Megérteni, hogy Ukrajna az életet védi, éppen ezért küzd. És hogy ez nem utcai harc. Ez egy beteg állam támadása egy szuverén állam ellen, és megérteni, hogy Putyin ez a háború. Ő az oka annak kezdetének és az akadálya annak végének. És hogy valódi béke legyen, Oroszországot a helyére kell tennünk” – mondja Zelenszkij, Donald Trumpnak üzenve tulajdonképpen.

„Ezernégyszázhatvankét napja tart a teljes körű háború. Tizenkét év telt el az orosz agresszió kezdete óta. Egyeseknek ez egy egész élet. Természetesen mindannyian azt akarjuk, hogy véget érjen a háború. De senki nem fogja hagyni, hogy Ukrajna érjen véget. Békét akarunk. Erős, méltóságteljes és hosszú távú békét. Minden tárgyalási forduló előtt nagyon világos utasításokat adok a csapatunknak. Ezek mindig titkosak, de nem árulok el államtitkot, ha megosztom a fő üzenetemet: ne tegyük semmissé ezt a sok évet, ne értéktelenítsük a küzdelmet, a bátorságot, a méltóságot és mindazt, amin Ukrajna keresztülment. Ezt nem lehet, nem szabad feladni, elfelejteni vagy elárulni. Pontosan ezért van ennyi tárgyalási forduló, és ezért harcolunk minden szóért, minden pontért, a valódi biztonsági garanciákért, hogy a megállapodás erős legyen. A történelem árgus szemekkel figyel minket. A megállapodást nem elég csak aláírni, azt el is kell fogadni – el kell fogadniuk az ukránoknak” – magyarázta Zelenszkij, utalva a Moszkvával zajló, amerikai közvetítéssel folyó béketárgyalásokra.

Zelenszkij szerint négyévnyi ellenállás után, csak a méltó lezárást fogadhatják el.

Zelenszkij végül köszönetet mondott minden ukránnak az erőfeszítéseikért és az ellenállás során elszenvedett gyötrelmekért, majd bátorító üzenetet küldött nekik. „Már kevesebb mint egy hét van hátra tavaszig. Történelmünk legnehezebb telén vagyunk túl. Ez tény. És nagyon nehéz. Nem könnyű egyikőtöknek sem. De ahogy a háború első napján, úgy most is tovább építjük a jövőnket – lépésről lépésre, feladatról feladatra, eredményről eredményre. És minden eredmény, minden siker, minden egyes »Ukrajnának sikerült« a ti közös érdemetek. Az ukrán népé. Dicsőség Ukrajnának!” – zárta videóüzenetét Zelenszkij a kijevi Szent Szófia-székesegyház, az UNESCO világörökség részét képező reprezentatív emlékmű előtt állva.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?