FRISSÍTVE: Trump beszélt Putyinnal – kezdődhet az ukrán béketárgyalás?

Telefonon egyeztetett egymással Donald Trump amerikai elnök és orosz hivatali partnere, Vlagyimir Putyin. FRISSÍTÉS: Volodimir Zelenszkij, ukrán elnök szerint találkozót terveznek.

Az amerikai elnök saját közösségi hálóján, a Truth Social-on közölt bejegyzésben hosszúnak és nagyon hatékonynak nevezte a beszélgetés, amely során egyetértettek abban, hogy „azonnal el kell kezdeni a tárgyalásokat Ukrajnáról. Szoros együttműködésről állapodtak meg, és meg is látogatják majd egymást. Trump hozzátette azt is, hogy a telefonbeszélgetésről Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is tájékoztatja.

Putyin Moszkvába hívta Trumpot | Fotó: kremlin.ru

Mindeközben Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte, a megbeszélés csaknem másfél órát tartott. Trump a harci cselekmények mielőbbi leállítása és a probléma békés úton történő megoldása mellett szállt síkra. Putyin a maga részéről említést tett arról, hogy meg kell szüntetni a konfliktus kiváltó okait, és egyetértett Trumppal abban, hogy a hosszú távú rendezést béketárgyalások útján lehet elérni. Peszkov azt is bejelentette, hogy Putyin meghívta Trumpot Moszkvába.

FRISSÍTÉS: Az este folyamán Zelenszkij X-oldalán számolt be arról, hogy Trump részletesen tájékoztatta őt a Putyinnal folytatott beszélgetéséről. „Senki sem akarja jobban a békét mint Ukrajna. Az Egyesült Államokkal közösen feltérképezzük a következő lépéseket, hogy megállítsuk az orosz agressziót és tartós békét biztosítsunk. Ahogyan Trump elnök mondta, csináljuk meg” – fogalmazott az ukrán államfő. Hozzátette, hosszan beszéltek arról, hogy milyen lehetőségek vannak a békekötéshez és megállapodtak abban, hogy tartják a kapcsolatot és találkozót terveznek.

A szerdai megbeszélés napján az amerikai védelmi miniszter, Pete Hegseth azt mondta Brüsszelben, hogy irreális célkitűzésnek tartja Ukrajna 2014 előtti határaihoz való visszatérést, szerinte annak hajszolása csak meghosszabbítja a háborút. Ugyanígy nem hisz abban sem, hogy „Ukrajna NATO-tagsága reális eredménye lenne a konfliktus tárgyalásos rendezésének”, számolt be az MTI.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?