Rekordgyorsasággal pusztulnak az esőerdők
A trópusi erdők pusztulása 2024-ben elérte a legalább 20 éve nem tapasztalt rekordszintet, „ami percenként 18 futballpálya elvesztésével egyenértékű”. A visszafordíthatatlan pusztulást főként az emberi tevékenységek által keletkezett erdőtüzek okozzák – írja az AFP és a Reuters.
A trópusi régiók tavaly 6,7 millió hektárnyi erdőt veszítettek el, ami majdnem Panama állam területének felel meg. A média szerint ez a legmagasabb szint azóta, hogy 2002-ben megkezdte az adatgyűjtést a Global Forest Watch nevű, az amerikai World Resources Institute (WRI) által a Marylandi Egyetemmel közösen létrehozott, összehasonlító adatokat gyűjtő megfigyelőközpont.
A 2023-hoz képest 80 százalékkal magasabb arány „percenként 18 futballpálya elvesztésének felel meg” – mondta Elizabeth Goldman, a megfigyelőközpont társigazgatója. A veszteségek közel felét a tüzek okozzák, amelyek első alkalommal előzik meg a mezőgazdasági károkat – írja a Reuters.
Az erdőtakaró ezen csökkenése 3,1 milliárd tonna szén-dioxid légkörbe bocsátásával egyenértékű, ami valamivel több, mint India teljes energiakibocsátása – állítja ugyanez a forrás. „Az erdők ilyen mértékű pusztulása teljesen példa nélküli a több mint 20 éves adatok alapján” – mondta Goldman. „Ez egy globális vörös riasztás.”
A jelentés a trópusi erdőkre összpontosít, amelyek a legveszélyeztetettebbek és a biológiai sokféleség, valamint a levegőből származó szén-dioxidot elnyelő képességük szempontjából a legfontosabbak. A dokumentum minden okból – az erdőirtásból, de a véletlen pusztításból és a tüzekből – eredő veszteségeket is tartalmazza.
A tüzeket „szélsőséges körülmények” táplálják, amelyek „intenzívebbé és nehezebben ellenőrizhetővé” tették őket – jegyzik meg a szerzők. A 2024-es év volt a meteorológiai feljegyzések történetének legmelegebb éve, és bár a tüzek természetes eredetűek is lehetnek, a trópusi esőerdőkben leggyakrabban az ember gyújtja őket, hogy megtisztítsa a földeket. Tavaly Brazíliában 2,8 millió hektárnyi erdő pusztult el, amelynek kétharmadát tüzek okozták, és amelyeket gyakran a szója vagy a szarvasmarha-tenyésztés érdekében gyújtottak.
CSAK SAJÁT