Orbán Viktor „politikai barátjának" pártja győzhet a holland választásokon

Hollandiában szerdán előrehozott parlamenti választásokat tartanak. Egy kedden közzétett felmérés szerint az Orbán Viktor „politikai barátjának" tartott Geert Wilders vezette párt minimális előnnyel vezetett a szavazói preferenciák tekintetében.    

Az előrehozott választásra azután kerül sor, hogy Mark Rutte, az országot 12 éve irányító jobboldali-liberális miniszterelnök kormánya idén júliusban lemondott, miután nem jutott egyezségre egy migrációs politikai kérdésben, a menekültek családegyesítésének kezelésében. Az MTI beszámolója szerint az előzetes felmérések azt mutatják, hogy szoros küzdelem várható a jelenleg kormányzó jobboldali-liberális Szabaddemokrata Néppárt (VVD), a jobboldali politikus Geert Wilders által vezetett Szabadságpárt (PVV) valamint Munkáspárt és a Zöldek választási szövetsége (GroenLinks/PVDA) között. A VVD illetve a GroenLinks/PVDA kormányfőjelöltei, Dilan Yesilgöz volt igazságügyi miniszter, és Frans Timmermans korábbi klímaügyekért felelős uniós biztos. Egy kedden közzétett felmérés szerint Wilders pártja nagyon szűken megelőzte a VVD-t és GroenLinks/PVDA-t. Abszolút többséget egyik párt sem szerezhet, várhatóan legalább három párt koalíciójára lesz szükség a kormányalakításhoz.

Megrengetné Hollandiát Wilders sikere? Fotó: Geert Wilders Facebook oldala

A Jutarnji List horvát lap a holland választások kapcsán azon aggódik, hogy Geert Wilders sikere a választásokon megrengetné Hollandiát, többek között azért, mert Orbán Viktor politikai barátjának tartja magát. Brüsszel nem élne túl még egy Orbán Viktort – idézte a Mandiner a cikk szerzőjének megállapítását. A portál által szélsőjobboldalinak tartott Geert Wilders népszerűségével kapcsolatban a szerző megemlíti, aggasztja, hogy Wilders az „euroszkeptikus” Orbán Viktor és Marine Le Pen politikai barátjának tartja magát. A cikk azt állítja, megrengetné Hollandiát Wilders sikere, ráadásul az Európai Bizottság sem bírna el egy újabb nagyon megosztó karakterrel.

A Mandiner idézi a közvélemény-kutatások alapján a legnépszerűbbnek tartott holland politikus, Pieter Omtzigt véleményét is, aki úgy véli, Hollandiának hasonlóan kemény politikát kellen képviselnie az Európai Unióban, mint Magyarországnak és Lengyelországnak.

Kapcsolódók

Kimaradt?