Megtalálták a leghosszabb nyakú dinoszauruszt

A Mamenchisaurus sinocanadorum nevű növényevő nyaka hatszor olyan hosszú volt, mint a zsiráfé.

A szauropodák csoportjába tartozó, több mint 160 millió évvel ezelőtt élt Mamenchisaurus sinocanadorum dinoszaurusz maradványait 1987-ben fedezték fel Kínában. A kutatók elemzésük során kimutatták, hogy ennek a nagytestű növényevőnek mintegy 15 méter hosszú nyaka lehetett, ami nagyjából hat zsiráfnyaknak felel meg – derül ki a Journal of Systematic Palaeontology folyóiratban közölt, a hvg.hu által ismertetett eredményekből.Fotó: Twitter/Evan Johnson Ransom

Bár az őshüllőnek csak néhány csontja maradt fenn, a közeli rokonaik teljes egészében fellelt csontvázai segítségével a tudósoknak mégis sikerült rekonstruálni, mekkorák lehettek és hogyan nézhettek ki az állatok. Ez alapján a tudomány jelenlegi állása szerint a Mamenchisaurus sinocanadorum a maga 15 méterével tartja a nyakhossz rekordját – jelentette ki Andrew J. Moore paleontológus.

Komputertomográfiai eszközök segítségével azt is megállapították, hogy az óriási állat csigolyái – a kismadarak testfelépítéséhez hasonlóan – üregesek voltak, és ezért négyméteres bordák támasztották a nyakát a stabil tartás érdekében. A szauropoda dinoszauruszok az orruktól a farkukig akár 50 méteresek is lehettek, ehhez pedig 70 tonnás tömeg társult.

A szauropodák rendkívül sikeresek is voltak, mivel a dinoszauruszok történetének korai szakaszától egészen a 66 millió évvel ezelőtti, aszteroida-becsapódás általi kihalási eseményig éltek.

Kapcsolódók

Kimaradt?