Iohannis: a nyugati országoknak egységeseknek kell maradniuk Oroszország újabb megosztó lépéseivel szemben
A nyugati országoknak egységeseknek kell maradniuk Oroszország újabb megosztó lépéseivel szemben – jelentette ki Klaus Iohannis pénteken a Gitanas Nauseda litván elnökkel, Egils Levits lett elnökkel és Andrzej Duda lengyel elnökkel közös sajtótájékoztatón.
A román államfő rámutatott: Oroszország Ukrajna elleni „brutális, törvénytelen és indokolatlan háborúja” mindenkit kihívások elé állít. „Egy dolog világos: meg kell őriznünk a nyugati egységet Oroszországnak a megosztásunkra irányuló újabb kísérleteivel szemben, beleértve a konfliktus eszkalálására irányuló lépéseket, az élelmiszerválságot, az energetikai zsarolást és a félretájékoztatást is” – fogalmazott.
Az államfő litván, lett és lengyel hivatali kollégájával együtt a NATO keleti szárnyának megerősítéséről, valamint Ukrajna és a Moldovai Köztársaság támogatásáról szóló csúcstalálkozón vett részt pénteken a litvániai Kaunasban.
Beszámolója szerint a megbeszélésen Iohannis elmondta, Románia a háború elejétől „aktív és őszinte támogatója” Ukrajnának, és ez az elkövetkezőkben sem fog változni. A konkrét intézkedéseket sorolva hangsúlyozta, az ország „tárt karokkal fogadott” eddig mintegy 3 millió ukrán menekültet, és hozzávetőlegesen 7 millió tonna Ukrajnából származó gabona exportját segítette elő.
Ukrajna újjáépítése kapcsán hangsúlyozta, nagy szükség van a nemzetközi közösség segítségére, és Románia kész részt venni ebben az erőfeszítésben. Beszélt arról is, hogy enyhíteni kell a háború Moldovára gyakorolt negatív hatásait, és ez csak a közvetlen és összehangolt segítségnyújtással lehetséges. „Hasznos eszköz e tekintetben a Moldovai Köztársaságot támogató platform, amelyet Románia indított el Németországgal és Franciaországgal közösen” – mondta Iohannis.
A fekete-tengeri térség biztonsági helyzete kapcsán a román elnök hangsúlyozta a madridi csúcstalálkozón a keleti szárny megerősítéséről hozott határozatok teljes körű végrehajtásának fontosságát. „Szorgalmaztam az elrettentő és védelmi pozíciónk megerősítését a keleti szárnyon, a Balti-tengertől a Fekete-tengerig. A szolidaritás és az elkötelezettség jegyében Románia 2023-ban újra részt vesz a NATO légtérvédelmi járőrszolgálatában a balti országokban” – tette hozzá.
CSAK SAJÁT
Rámutatott, a NATO-tagállamok külügyminisztereinek jövő héten Bukarestben tartandó találkozója jó alkalom lesz a madridi csúcstalálkozó határozatainak végrehajtása terén elért eredmények megvitatására, illetve a 2023-ban Litvániában sorra kerülő NATO-csúcstalálkozó döntéseinek előkészítésére.
A csúcstalálkozón a négy államfő a regionális biztonságról és az európai integrációról szóló közös nyilatkozatot írt alá. Ebben vállalták, hogy összehangolják a regionális biztonság megerősítésére és a védelmi képességek fokozására irányuló erőfeszítéseiket, ugyanakkor üdvözölték az Ukrajna és a Moldovai Köztársaság által az európai integráció útján elért jelentős eredményeket.