Csütörtökön elkezdik a lengyel-fehérorosz határon rekedt iraki migránsok hazaszállítását

Fotó: Agerpres/EPACsütörtökön indul el az első repülőjárat, amely hazaszállítja Fehéroroszországból az iraki migránsokat - jelentette ki Madzsid al-Kilani moszkvai iraki konzul szerdán a RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek.

A konzul szerint az első repülőgéppel mintegy háromszáz, hazatérési szándékát már bejelentett ember indul majd haza. Kilani korábban azt mondta, hogy a fehérorosz fővárosból induló repülőgép Erbílben, majd Bagdadban fog leszállni. A migránsokat térítésmentesen szállítják haza.

Irak moszkvai követsége a múlt héten ajánlotta fel segítségét a lengyel-fehérorosz határon kialakult migrációs válság megoldásához.

A fehérorosz közlekedési és távközlési minisztérium sajtóosztálya délután megerősítette, hogy az Iraqi Airways légitársaság november 18-án a tervek szerint migránsokat evakuáló gépet indít Minszkből. A tájékoztatás szerint a fehérorosz fél szerepe ebben „az egyeztetés” volt.

Elsőként az al-Dzsazíra pánarab televízió közölte kedden, a Moszkvában működő iraki követségre hivatkozva, hogy mintegy kétszáz iraki menekült repül majd csütörtökön Minszkből Bagdadba. Ahmed asz-Szahhaf, az iraki külügyminisztérium szóvivője azt mondta akkor, hogy a tárcánál 170, hazatérni kívánó állampolgár jelentkezett. 

A határövezetben november 8. óta több ezer, zömmel kurd nemzetiségű ember követel bebocsátást az Európai Unióba, németországi letelepedési szándékkal. A lengyel hatóságok a határsértési kísérleteket meghiúsították és elutasították a migránsok menekültté nyilvánítását.

Az EU Fehéroroszországot vádolta meg a migrációs hullám megszervezésével. Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök korábban kijelentette, hogy az országa ellen a tavalyi államfőválasztás elcsalása címén bevezetett uniós szankciók miatt Minszknek nincs pénze a határőrizetre.

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerdai moszkvai sajtótájékoztatóján megismételte, hogy Oroszországnak „semmi köze sincs” a migrációs válsághoz.  Azt hangoztatta, hogy a helyzetet már rég meg lehetett volna oldani, ha az EU szóba bocsátkozott volna Fehéroroszországgal, amely már áprilisban jelezte a közelgő krízist.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?