Berlin a mérgezéssel kapcsolatos minden anyagot átadott Moszkvának Navalnij hazatérte előtt
Németország minden, az Alekszej Navalnij mérgezésének ügyéről szóló szükséges nyomozati anyagot átadott Moszkvának még azelőtt, hogy az ellenzéki politikus hazatérne Oroszországba - jelentették be szombaton a német igazságügyi minisztérium részéről.
Navalnij, Vlagyimir Putyin orosz államfő egyik legismertebb bírálója augusztus 20-án kórházba került Omszkban, miután rosszul lett a Tomszk-Moszkva repülőjáraton. Az omszki mentőkórházból hozzátartozói kérésére Berlinbe szállították. Német, francia és svéd laboratóriumi eredmények szerint „novicsok” típusú harci idegmérget találtak a szervezetében.
Navalnij mindazonáltal a héten bejelentette, hogy vasárnap visszatér hazájába, noha az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat (FSZIN) csütörtökön közölte, hogy Navalnij ellen körözés van érvényben, ezért lépéseket kívánnak tenni a politikus őrizetbe vétele érdekében.
A német igazságügyi tárca egyik szóvivője szombaton hangsúlyozta, hogy a mérgezéssel kapcsolatos vizsgálati anyagokat, beleértve a vér- és szövetmintákat az orosz hatóságok rendelkezésére bocsátják, így onnantól az ő felelősségük a nyomozás lebonyolítása. Az átadandó anyagok között szerepel Navalnij németországi kihallgatásának jegyzőkönyve is.
Kapcsolódó
Navalnijt és öccsét, Oleget 2014 decemberében csalás és pénzmosás címén ítélték el az úgynevezett Yves Rocher-ügyben. Alekszejre három és fél év, öt évre felfüggesztett, az öccsére, Olegre pedig ugyanennyi időtartamú, de letöltendő börtönbüntetést szabott ki a bíróság. A vád szerint a fivérek 26,8 millió rubel kárt okoztak az Yves Rocher cég oroszországi leányvállalatának és további 4,5 milliót egy másik cégnek.
Decemberben a Der Spiegel című német hírmagazin nemzetközi partnerekkel folytatott tényfeltáró munkájának eredményeit ismertetve azt közölte, hogy a mérgezésért vélhetően a belbiztonságért felelős orosz nemzetbiztonsági szolgálat egyik különítménye a felelős.
Az eset miatt az EU szankciókat vezetett be több magas beosztású orosz tisztségviselő, köztük Alekszandr Bortnyikov, az FSZB vezetője ellen