Az utolsó pillanatban hatástalaníthatják a ketyegő ökológiai bombát 

Ha minden jól megy, az utolsó pillanatban sikerül elhárítani minden idők legnagyobb ökológiai katasztrófáját, amellyel egy Jemen partjainál évek óta rozsdásodó tankhajó fenyeget. Egy ENSZ-tulajdonban lévő cserehajó a hét végén elkezdheti kiszivattyúzni a fedélzeten lévő több mint egymillió hordó kőolajat. A feladat nem veszélytelen feladat, mivel a 47 éve vízre bocsátott jármű – amelynek karbantartása a 2015-benkezdődött polgárháború miatt leállt – bármely pillanatban összetörhet vagy felrobbanhat. 

 Több évi diplomáciai huzavona után elkezdődhet a polgárháború sújtotta Jemenben a kiürítése annak a tankhajónak, amelyet egyszerűen csak „ketyegő bombának” minősített a hollandiai mentőcsapat vezetője. „Ebben semmilyen túlzás nincs” – pontosította Peter Berdowski, a speciális mentési munkálatokra szakosodott Boskalis nevű cég ügyvezetője. A tartályhajó olyan rossz állapotban van, hogy szó szerint bármelyik pillanatban felrobbanhat – tette hozzá. 

A jemeni kőolaj és földgázvállalat tulajdonában lévő FSO Safert közel fél évszázada, 1976-ban bocsátották vízre. Az 1980-as évek óta horgonyoz Ráz-Ísza kikötőváros közelében, miután úszó tároló- és kirakodó egységgé alakították át. Karbantartása 2015-ben leállt a jemeni polgárháború miatt. Az ENSZ már régóta figyelmeztetett, hogy ha a hajó léket kap vagy felrobban – a hajótest rozsdásodása, egy eltévedt akna vagy a fedélközben keletkezett üzemanyagpára következtében –, akkor négyszer akkora környezetszennyezést okoz, mint az Exxon Valdez 1989-es katasztrófája Alaszkánál. A szennyezés érinthetné Szaúd-Arábiát, Eritreát, Dzsibutit és Szomáliát, tönkretenné Jemen tengeri halállományát, illetve létfontosságú kikötőket és sótalanító üzemeket. A tenger megtisztítása mintegy 20 milliárd dollárba kerülne. 

Ehhez képest eltörpül az ENSZ által koordinált mentőakció 140 millió dollárra becsült költsége. Az összegből 55 millió dollárt tesz ki a Nautica nevű tankhajó megvásárlása, amelybe átszivattyúzzák a Safer fedélzetén található több mint egymillió hordónyi kőolajat. A vételár nagyjából a duplája annak, amivel az ENSZ eredetileg számolt, mivel Oroszország ukrajnai inváziója után jelentősen megugrottak a tankerárak. 

A rakomány átszivattyúzása a tervek szerint a hét végén kezdődhet el. Ezt megelőzően egy szakértői és technikusi csapat – amely egy támogató hajó fedélzetén már hétfőn megérkezett a helyszínre – felméri a Safer kritikus felszereléseinek az állapotát, és megteszi a szükséges előkészületeket. Többek között semlegesíteni kell a fedélközben összegyűlt, robbanásveszélyes üzemanyagpárát. 

A Boskalis nevű hollandiai cég extrém hajózási mentésre szakosodott, és ebben az esetben szüksége is lesz minden tudására és tapasztalatára. A kihívások sora a Nautica lehorgonyzásával kezdődik a Saferrel párhuzamosan, a manőver ugyanis olajszivárgáshoz vezethet, ha a régi tanker hajótestében repedés van. Veszélyt tartogat a rendkívüli hőség is, ugyanis az 50 Celsius-fokra forrósodott fedélzeten nagyobb az esélye annak, hogy a vastag védőruhában nehéz felszereléseket manőverező munkások megcsússzanak, megbotoljanak vagy elessenek. A holland mentőcsapat előzetes felmérése kimutatta az oxigén jelenlétét a Safer valamennyi tartályrekeszében. Így a legkisebb szikra felrobbanthatja a hajót, hatalmas katasztrófát idézve elő – figyelmeztetett az AFP-nek nyilatkozva Peter Berdowski, akinek csapata segített kiszabadítani a Szuezi-csatornában 2021 tavaszán elakadt Ever Givent. 

A Nautica a hétvégén megérkezett Jemen partjaihoz, az ENSZ pedig hétfőn hivatalosan átadta a jemeni kőolaj és földgáz vállalatnak (SEPOC), amely részéről a húszi kormány által kinevezett vezérigazgató, Edrees al-Shami írta alá a papírokat a Nautica fedélzetén rendezett ceremónián. 

Azt a partszakaszt, amelynél a Safer horgonyoz, a nemzetközileg elismert kormánnyal hadban álló húszik tartják ellenőrzésük alatt. A húszik 2015 óta harcolnak a szaúdi vezetésű nemzetközi koalíció által támogatott kormány ellen, amely a konfliktus korai szakaszában a fővárosból a déli kikötővárosba, Ádenbe menekült.  

David Gressly, az ENSZ jemeni koordinátora hangsúlyozta, hogy az átadást a jemeni konfliktusban részt vevő összes fél részvételével szervezték meg, és a hajó most a „jemeni népé”. Ellenben a húszik maguknak vindikálják a hajót, amelyet „átkeresztelnek” Jemen névre. A lázadó kormány közlekedési minisztere, Abdulwahab al-Dhura hangsúlyozta, hogy az átadás a jemeni olajvállalat javára történik, a cég székhelye pedig a húszik által ellenőrzött Szanaában található. A nemzetközileg elismert ádeni kormány azonban nem ismeri el Shami tekintélyét, és a SEPOC élére saját ügyvezető igazgatót nevezett ki.  

A Safer fedélzetén lévő olaj tulajdonjoga ugyanis szintén vita tárgyát képezi a harcoló felek kötött. Ezért többévi diplomáciai huzavona után az a kompromisszum született, hogy amennyiben az átszivattyúzás sikerrel lezárul, az olaj a Nautica fedélzetén marad.  

Az ENSZ jemeni koordinátora szerint a Safer mentése a békefolyamatnak is lökést adhat. Gressly az AFP-nek nyilatkozva úgy vélte, hogy miközben nem könnyű megjósolni a jövőt, „az a tény, hogy a konfliktusban álló felek valamennyien összeálltak” az ökológiai katasztrófa elkerülése érdekében, „optimizmusra ad okot a brutális polgárháború politikai megoldását illetően”. 

Pikáns részlet, hogy a jemeni polgárháború azután tört ki, hogy az üzemanyagár-támogatások csökkentése tömegtüntetésekhez, majd a kormány bukásához vezetett. Az Irán által támogatott húszi mozgalom elfoglalta az ország északi részét, beleért a fővárost, Szanaát. 2015 márciusában a Szaúd-Arábia által vezetett és az Amerikai Egyesült Államok által támogatott koalíció is beavatkozott a háborúba, hogy visszaállítsa az előző évben megbukott kormányt. Az Élelmezési Világprogram (WFP) a világszerte legnagyobb támogatási programját bonyolítja Jemenben. Az ország 30 millió lakosa közül 21,6 millió szorul humanitárius segélyre, 17 milliónak bizonytalan az élelemhez jutása. 

Kapcsolódók

Kimaradt?