A béketárgyaláshoz szükséges erőpozíciót célozza Kijev az oroszországi benyomulással?

Folytatódnak a harcok az oroszországi Kurszk területén, miután az ukrán csapatok kedden meglepetésszerűen benyomultak a határ menti térségbe. A jelentések már egy hatazer fős támadó erőről szólnak, amely több orosz települést elfoglalt és orosz katonákat ejtett foglyul.

Az ukrán média szerint nemcsak a kurszki, de immár a belgorodi régióban is katonáik vannak. Vjacsesylav Gladkov kormányzó úgy fogalmazott, hogy „az ellenség aktív a határkörzetben”, de orosz médiumok elismerték, hogy hétfőn az oroszok megkezdték a lakosság részleges evakuálását a körzetből.

Az Infostart beszámolója szerint az egyik stratégiai ukrán eredmény Szudzsa város és az ott található földgázvezeték-elosztóállomás elfoglalása volt. Az amerikai háborúkutató intézet, az ISW szerint az ukránok jobbára tartották az állásaikat a településen. Az orosz védelmi minisztérium azt közölte, hogy vasárnap a levegőből „katonai állomány, páncélozott és egyéb járművek ellen” hajtottak végre légitámadásokat, és hogy a célokat megsemmisítették.

Meglepően sikeres akciót folytatnak az ukrán katonák Fotó: Volodimir Zelenszkij Facebook oldala

A magyar portál által iédzett kommentátorok szerint az ukrán akciónak egyszerre lehet stratégiai és propaganda célja. Michael Clarke, a brit Sky News katonai szakértője szerint az ukránok lassan, de területeket vesztenek és most meg akarják változtatni azt a narratívát, hogy vesztésre állnak a háborúban, amivel az amerikai belpolitikának is üzenni kívánnak. Egy olyan ukrán enklávét akarnak kialakítani orosz területen, amely elvonja az orosz csapatokat az ukrajnai harcoktól. A szakértő szerint egy hónapnál tovább nem fogják tudni tartani a területet az ukránok.

Max Boot az ameikai Külkapcsolati Tanács biztonságpolitikai szakértője a Washington Postban írt elemzésében azt állítja, hogy ez az akció nagyobb és hatékonyabb volt, mint a tavalyi sikertelen ellentámadás. A Mandiner által idézett szakértő szerint az ukránok valószínűleg tanultak abból, hogy a Wagner-csoport zsoldosai szinte szabadon haladtak Moszkva felé, mikor tavaly puccsot kíséreltek meg a katonai vezetés ellen. A szerző úgy látja, Oroszország belseje gyengén védett, és nehézkesen mozog az orosz hadsereg. Megjegyzi: sok minden múlhat az amerikai hozzáálláson, hiszen az amerikai fegyverszállítmányok feltétele eddig az volt, hogy önvédelemre használják őket, és ne orosz területek ellen. 

Bendarzsevszkij Anton Ukrajna-szakértő szerint bármennyire is paradox módon hangzik, Kijev a békét célozza az akcióval. „A kedvező tárgyalásokhoz kell eredmény, kell adu, kell erőpozíció. Bárhogy is zárul majd ez a betörés, Moszkva most kapott egy hatalmas pofont. Eddig elhitték, hogy ugyan lassú az előrehaladás és fájdalmas is, de az idő majd nekik dolgozik. Ukrajna most átformálhatja ezt a fájdalomküszöböt, főleg akkor, ha meg tud erősödni az elfoglalt pozíciókon - a logisztikai lehetőségek adottak hozzá. Elvégre ha az oroszoknak lehetett egy Luhanszki és Donyecki Népköztársaságot kreálni, akkor miért ne lehetne egy Kurszki Népköztársaság? A béke alkalmával pedig lenne mit cserélni. Erre persze jelenleg még csekély az esély, de a logika mögötte szerintem ez" - fogalmazott Facebook bejegyzésében Bendarzsevszkij Anton. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?