Egy becsapódó meteor ötszáz embert megsebesített
Romániai idő szerint péntek hajnali 6 óra körül több meteor csapódott a Föld légkörébe az Urál-hegység dél részén található Cseljabinszk felett – írja a Reuters. A jelenség szemtanúk szerint nagy fénnyel és hangos robbanással járt, a legnagyobb meteor fényes pászmát húzott az égen, erről többen felvételt is készítettek. Az RT.com hírcsatorna is megerősítette a hírt.
„Egészen biztosan nem repülő volt” – mondta egy helyi illetékes a hírügynökségnek. „Még gyűjtjük az információkat, és nincs egyelőre tudomásunk áldozatokról.” A RIA-Novoszti hírügynökség szerint senki nem halt meg a meteorzáporban, de több épületben károk keletkeztek, sok ablak betört, és a szilánkok megsebesítettek több embert. A MarketWatch és több más hírforrás 500 sérültről ír.
Cseljabinszk központjában érezni lehetett, hogy megremegnek az épületek, és több autóriasztó is megszólalt. Egy cinküzem teteje 600 négyzetméteres területen beomlott, a mobiltelefonok átmenetileg nem működtek. A város honlapján arra kérték a helyieket, hogy mindenki vigye haza a gyerekeit az oktatási intézményekből, és egyelőre ne menjenek az utcára, amíg a háttérsugárzási vizsgálatok be nem fejeződnek. A meteorzápor megijesztette a helyi lakosságot, több településen növelték a rendőrjárőrök számát.
A jelenség után nem sokkal a Vészhelyzetek Minisztériuma hivatalosan is közölte, hogy nem repülő, hanem meteor okozta a jelenséget, és nem okozott fennakadást sem a légiközlekedésben, sem a fontosabb erőművek működésében.
A korai hírek szerint 10 kilométeres magasságban volt egy nagy robbanás, de több szemtanú szerint történt becsapódás is, vagyis meteoritdarabok érték el a földet. Jekatyerinburgban, 200 kilométerre Cseljabinszktől egy szemtanú úgy látta, a meteor nyoma a földig ért. Később hivatalos források közölték, hogy a meteorit egy darabja Szatkinszk körzetben hullott le, 80 kilométerre Cseljabinszktól.
Többen összefüggésbe hozzták a jelenséget a 2012 DA14 jelű, körülbelül 50 méteres kisbolygóval, ami romániai idő szerint péntek este fogja 27 ezer kilométerre megközelíteni a Földet – azaz közelebb lesz, mint több műholdunk.