A „fasiszta-bálként” elhíresült bécsi bál ellen tüntettek

Mintegy háromezren vonultak az utcára az osztrák rendőrség adatai szerint péntek este Bécsben, hogy tiltakozzanak egy szélsőjobboldalinak tartott bál ellen.becs

A bált a jelenleg állami intézményeknek is otthont adó egykori császári palotában, a Hofburgban tartották meg. A szervezője a legnagyobb ellenzéki párt, a szélsőjobboldali kötődésű, populista Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) volt.

A tiltakozásokat különböző civil szervezetek, valamint szélsőbaloldali csoportok hirdették meg. A tüntetők a rendezvény szellemisége mellett amiatt is tiltakoztak, hogy a bál helyet kaphatott a Hofburgban.
Az egyik tiltakozó menet alatt rendbontásra is sor került. Az első, késő esti mérleg szerint négyen - két rendőr és a bál két résztvevője - könnyebben megsérültek. Húsz tüntetőt őrizetbe vettek. Rendbontás nélkül zajlott egy másik, nyilvános felolvasás és "virrasztás" formájában megszervezett tüntetés.

A bál elődjét a korábbi években a Bécsi Korporációs Kör (WKR) nevű diákszövetség tartotta tavalyig. Az évente ismétlődő tiltakozások nyomán velük a Hofburg üzemeltetői felmondták a szerződést. Hofburgbig

A nagynémet gondolatkört ápoló és ezért Ausztriában vitatott megítélésű Bécsi Korporációs Kör (WKR) egyes tagszervezeteit az Osztrák Ellenállás Dokumentációs Archívuma (DÖW) - egy részben állami, illetve önkormányzati fenntartású alapítvány - szélsőjobboldaliként tartja számon. Az egyesületnek tagja az FPÖ több vezető személyisége, köztük Martin Graf, az osztrák parlament egyik alelnöke.

Az 1950-es évek óta megrendezett WKR-bál az utóbbi években rendre tüntetéseket váltott ki. A tavalyi tiltakozásoknak tápot adott az is, hogy január 27-én, a nemzetközi holokauszt-emléknapon tartották meg a zenés-táncos rendezvényt.

Kimaradt?