A ciszjordániai telepépítések leállítását követeli egy ENSZ-jelentés

A ciszjordániai zsidó telepeken folyó építkezések azonnali leállítását és az összes telepes fokozatos kivonulását követeli a megszállt palesztin területekről független szakértőknek az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának megbízásából készített jelentése.

„A negyedik genfi konvenció 49. cikkének megfelelően Izraelnek meg kell szüntetnie minden benépesítési tevékenységet e telepeken, mégpedig előfeltételek nélkül" – hangsúlyozza a dokumentum. A három szakértő – a francia Christine Chanet, a pakisztáni Aszma Dzsahangir és a botswanai Unity Dow – készítette jelentés március 18-án kerül a tanács 47 állandó tagállama elé.cisz

A három megbízott felszólítja az ENSZ minden tagállamát, hogy a nemzetközi jog tekintetében teljesítse kötelességét, és vállalja felelősségét egy olyan állammal szemben, amely „megsérti a nemzetközi jogok alapvető normáit", és „ne ismerje el az izraeli jogsértésekből adódó törvénytelen helyzetet".

Izrael tavaly március óta bojkottálja az Emberi Jogi Tanács üléseit, mióta a háromtagú csoport megbízást kapott a munkára. A zsidó állam nem képviseltette magát kedden sem az emberi jogok izraeli helyzetének időszakos vizsgálatán.

Az izraeli külügyminisztérium elutasította a jelentést, amely „gátolja az izraeli-palesztin konfliktus tartós megoldására tett erőfeszítéseket". Egyúttal Izraellel szembeni elfogultsággal vádolta az ENSZ-testületet. „Az Izrael és a palesztinok között függőben lévő összes kérdés, köztük a telepkérdés megoldásának egyetlen módját az előfeltételek nélküli közvetlen tárgyalások jelentik" –olvasható a dokumentumban.

Kimaradt?