Cameron: 2015 után népszavazás lesz a brit EU-tagságról

Nagy-Britannia 2015 után népszavazáson dönthet európai uniós tagságáról - közölte szerdán Londonban a brit kormányfő.

David Cameron hetek óta feszült figyelemmel várt beszédében kijelentette,  hogy a brit lakosság körében "minden eddiginél nagyobb a kiábrándultság" az EU-val szemben, ezért kormánya újra akarja tárgyalni viszonyrendszerét az unióval. A cél az, hogy Nagy-Britannia olyan Európai Unió tagja legyen, amelynek központi eleme az egységes piac, és amelyben az egyes tagállamok kormányai elsősorban saját nemzeti parlamentjeiknek tartoznak beszámolással - mondta. 20-tebbitservesPM-afpgt

Ha sikerül megállapodni egy új viszonyrendszerben, az egyezséget a következő, 2015-ben kezdődő parlamenti időszak első felében referendumra bocsátják, és a brit választók eldönthetik, hogy az új feltételek alapján az EU-tagjai akarnak-e maradni - fejtette ki David Cameron.

A brit kormányfő szerint ha az Európai Unió nem  hajtja végre a London által szükségesnek ítélt reformokat, akkor felmerül az EU kudarcának veszélye, és ebben a helyzetben Nagy-Britannia "a kijárat felé sodródhat".

David Cameron kijelentette: az EU fennmaradására a legnagyobb veszélyt nem a változtatások szószólói jelentik, hanem azok, akik az "új gondolkodásmódot eretnekségként bélyegzik meg".

Párizs szerint nem lehet "a la carte Európát" csinálni. Nem lehet "a la carte Európát" csinálni - közölte szerdán a francia külügyminiszter annak kapcsán, hogy David Cameron brit kormányfő 2015 utánra népszavazás kiírását tervezi hazája uniós tagságának megtartásáról. Laurent Fabius a France Info francia hírrádióban elmondta: "Természetesen mi is támogatjuk, hogy a britek pozitív javaslatokat tegyenek Európának, de nem csinálhatunk egy a la carte Európát". Hozzátette: "Tegyük fel, hogy Európa egy labdarúgó klub. Miután beléptünk a klubba, nem mondhatjuk, hogy most akkor rögbizzünk".

"Hosszú történelme során Európa már megtapasztalhatta, hogy vannak olyan eretnekek, akikről kiderült, hogy igazuk van" - fogalmazott a konzervatív párti brit miniszterelnök.

Cameron szerint a jelenlegi állapotok fenntartása nem biztosítaná az euróövezet jövőjét sem, és nem hozná közelebb az EU-t saját polgáraihoz.

Kimaradt?