Az unió eltörli a vízumkényszert egyes török állampolgárokkal szemben

Az Európai Unió és a Törökország közötti migrációs megállapodás értelmében az unió eltörli a vízumkényszert a feltételeknek megfelelő török állampolgárokkal szemben. A vízummentes beutazás 3 hónapos tartózkodást tenne lehetővé, munkavállalási jogosultság nélkül.

Ankara a vízummentességért cserébe azt vállalta, hogy visszaveszi az Európába illegálisan érkezett menekülteket.

Az unió egyes tagállamai azonban aggódnak a 79 milliós, többségében - szunnita - muzulmán országgal szembeni vízumkényszer felfüggesztése miatt. Attól tartanak, hogy a török állampolgárok vízummentessége az illegális migráció fölerősödéséhez vezet, ezért egy központi be- és kiutazási nyilvántartás létrehozása és a „vészfék mechanizmust” életbe léptetése mellett érveltek.

A pénteken elfogadott, de az Európai Parlament hozzájárulását igénylő „vészfék mechanizmus” lehetővé teszi a tagországoknak, hogy felfüggesszék a vízummentességre vonatkozó szabályozást, ha területükön túl sokan tartózkodnak illegálisan, vagy a beadott menedékkérelmek száma ugrásszerűen megnövekszik és feldolgozásuk akadályba ütközne.

Mindenki örül a „vészfék mechanizmus” elfogadásának

Klaas Dijkhoff, az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Hollandia menekültügyekben illetékes államtitkára az ülést követően tett nyilatkozatában jó döntésnek nevezte a mechanizmus elfogadását, amely véleménye szerint megkönnyíti a visszaélések elleni fellépést. A vízummentesség mind az unió, mind a harmadik országok számára előnyöket tartogat, ám a mechanizmus lehetővé teszi azt is, hogy a vízummentesség felfüggeszthetővé váljon, ha valamely ország nem tartja be a megállapodásokat - hangsúlyozta.

Thomas de Maiziere német belügyminiszter kitért arra, hogy a mechanizmus minden kérvényező országra, Grúziára, Ukrajnára, Koszovóra és Törökországra is alkalmazható lesz, de „nem irányul egyik ellen sem”. A mechanizmus biztosíték arra, hogy a rövid távú, 90 napos vízum lejárta után az unió területén tartózkodók kiutasíthatóvá válnak - tette hozzá.

Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter hangsúlyozta: a vízumliberalizáció nem engedhető meg bizonyos óvintézkedések és a menetrend betartása nélkül, esetleg felgyorsítva az eljárást, ahogyan azt néhányan szeretnék. „Ezért rendkívül határozott álláspontot alakítottunk ki” - fogalmazott.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?