Irakban így harcolnak az Iszlám Állam ellen
Az iraki Moszul városát és környékét fokozatosan foglalják vissza az Iszlám Állam nevű terrorszervezet fegyvereseitől, az Euronews tudósítója a helyszínen csatlakozott a kurd pesmerga erőkhöz annál a legvégső katonai pontnál, amely a szélsőségesek által megszállt terület határán van.
A Sultan Abdullah laktanyától mindössze másfél kilométerre már a dzsihadisták uralják a vidéket. Ez a stratégiailag fontos terület Irak második legnagyobb városától, Moszultól délre található.
A pesmergák elmondása szerint a harcok folyamatosan zajlanak. Az iraki hadsereg korábbi erőfeszítései nem jártak sikerrel a szélsőségesek taktikájával szemben, akik alagutakat ástak, hogy észrevétlenül tudjanak mozogni, és elrejtett robbanószerkezeteket hagytak hátra az elfoglalt falvaknál, hogy az iraki erők előrenyomulását nehezítsék. Mindenütt láthatók a pusztítás nyomai. A kurd harcosok arról számoltak be, hogy az Iszlám Állam vegyi fegyvert is bevetett ellenük.
"Külföldi szakértők jelenlétében bizonyítékokkal dokumentáltuk, hogy ezt a katonai területet több mint négy alkalommal támadta vegyi fegyverekkel és mérges gázzal az Iszlám Állam. A legsúlyosabb támadás tavaly volt, amikor halálos vegyi anyagokkal bombáztak. Egyszer találtunk taposóaknába rejtett vegyi anyagokat is, de ezeket sikerült hatástalanítanunk" – mondta egy pesmerga tiszt.
A pesmerga harcosok mára kiismerték az iszlamisták mozgását és harci taktikáit, még azt is tudják, hogy leginkább éjjel szoktak támadni. A kurd katonák egyik fő tevékenysége, hogy megfigyelik a dzsihadisták mozgását a környéken, és amint valami gyanúsat észlelnek, tüzet nyitnak a falura, ahol már nem laknak civilek. A pesmerga erők az elmúlt hónapokban több települést is visszafoglaltak, és jelenleg ellenőrzésük alatt tartják a kurdisztáni terület határát és annak fővárosát, Erbilt.
Az EuroNews tudósítónk szerint Sultan Abdullah az egyik legfontosabb bázis és utánpótlási pont a pesmergák számára. Ez az oka, hogy sok elit alakulatot összpontosítanak itt, mert ez a laktanya fontos tranzit útvonalon található Kirkuk, Erbil és Moszul felé.