Elhunyt Kasza József vajdasági politikus

Meghalt szerda hajnalban Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) volt elnöke, egykori szerbiai miniszterelnök-helyettes és szabadkai polgármester. A 71 éves Kasza József Szabadkán élt, egészségi állapota az utóbbi években leromlott, a szabadkai kórházban hunyt el.

Kasza József több mint 12 éven át, 1995-től 2007-ig vezette a legnagyobb délvidéki magyar pártot, a VMSZ-t, Szabadka polgármestere, parlamenti képviselő, valamint a Zoran Djindjic vezette szerb kormány miniszterelnök-helyettese is volt 2000 és 2003 között. A VMSZ fegyelmi bizottsága, 2010 februárjában megfosztotta tiszteletbeli elnöki tisztségétől, és kizárta a pártból a VMSZ politikáját bíráló kijelentései miatt.

A politikust 2004-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével tüntették ki.

A közgazdász végzettségű Kasza József több szabadkai vállalatban is pénzügyi szakemberként, gazdasági vezetőként tevékenykedett. 2011-ben az Agrobank pénzintézet szabadkai kirendeltségének vezetőjeként vonult nyugdíjba, de neve egy évvel később ismét a figyelem középpontjába került, amikor hivatali visszaéléssel vádolták meg, és majdnem három hónapot vizsgálati fogságban töltött. Később a szabadkai Suboticke Novine című szerb nyelvű újság igazgatója, valamint fő- és felelős szerkesztője lett. Aktív politizálást az utóbbi években nem folytatott.

Kasza József a vajdasági magyar közösség érdekében és képviseletében végzett szolgálata példaértékű marad a teljes Kárpát-medencei magyarság számára – áll az RMDSZ hírlevelében.  dokumentum úgy fogalmaz: talán a legnehezebb időkben állt a Vajdasági Magyar Szövetség élén Kasza József, ám sikerült bebizonyítania, a magyarság nélkül nem lehet demokráciát építeni. Vezetői bátorságára vall az a tény, hogy 2000-ben a délvidéki magyarság és a VMSZ felsorakozott a szerbiai demokratikus ellenzék mellé, és nyíltan vállalták az együttműködés felelősségét.
A VMSZ egykori elnökének nevéhez fűződik a történelmi jelentőségű 2005-ös, Szabadkán megrendezett találkozó, ahol első ízben ültek egy asztalnál a világ számos országában szétszóródott magyar közösségek vezetői. Akkor alakult meg a Határon Túli Magyar Szervezetek Fóruma (HTMSZF), mely a határon túli legitim szervezeteket tömörítette magába, köztük az RMDSZ is.

 

Kimaradt?