Kína és Észak-Korea viszonyát kritizálta John Kerry

Az amerikai diplomácia irányítója, John Kerry újságírókkal beszélgetve szólt arról, hogy csütörtöki telefonbeszélgetésében világossá tette Vang Ji kínai külügyminiszternek: az észak-koreai atomrobbantás megmutatta, nem eredményes az a politika, ahogy Kína eddig Észak-Koreát kezelte. 

Kerry külügyminiszter azt fejtegette, hogy Kínát szövetségesi viszony fűzi Észak-Koreához, ezért sajátosan közelítette meg a kísérleti atomrobbantásról szóló szerdai phenjani bejelentést, az Egyesült Államok pedig bátorította és tiszteletben tartotta e politikát, de "a kínai külügyminiszterrel folytatott mai beszélgetésemben világossá tettem, hogy ez nem működött és a dolgokat nem folytathatjuk tovább úgy, mint eddig" - mondta Kerry. A külügyminiszter nem fogalmazott egyértelműen, szavaiból ugyanis nem derült ki,  hogy mi nem folytatódhat a régi módon: a politikai viszony, avagy a gazdasági együttműködés. 

Elemzők a kínai - észak-koreai gazdasági együttműködést emlegetik, s tény, hogy Phenjannak Peking a legfőbb gazdasági partnere, amellett, hogy politikájának támogatója is Kína. Az amerikai diplomácia irányítója azt is elmondta: kínai kollégájával, Vanggal egyetértett abban, hogy szoros együttműködéssel dolgozzák ki azokat az intézkedéseket, amelyeket a jelenlegi helyzet szükségessé tesz. "Amerika - fogalmazott Kerry - határozottan és folyamatosan elkötelezett a térség  biztonsága és az atomfegyverek terjedésének megakadályozása mellett."         

Közben az amerikai kongresszus alsóházában republikánus és demokrata politikusok ritkán tapasztalható összefogása kezd kialakulni az Észak-Korea ellen foganatosítandó szankciók ügyében. Nancy Pelosi, a Demokrata Párt képviselő-csoportjának vezetője szerint valószínűleg a jövő héten terjesztik elő szavazásra a szankciós csomagtervet. Ebben várhatóan olyan bankok és magánszemélyek ellen hoznának büntetőszankciókat, amelyek és akik megkönnyítik az észak-koreai atomprogramot.

Kapcsolódók

Kimaradt?