Megszakítják sztrájkjukat a szlovákiai pedagógusok

Felfüggesztik hétfőn kezdett országos sztrájkjukat az oktatásügyi dolgozók Szlovákiában - jelentette be a sztrájkbizottság szerdai ülését követően Pavel Ondek, a pedagógus szakszervezet vezetője.

A munkabeszüntetés átmeneti felfüggesztése szerda este hat órától lép érvénybe, a döntést a kormányzattal való tárgyalások újrakezdésével indokolta a sztrájkbizottság. A sztrájk folytatásáról vagy végleges beszüntetéséről, illetve a további lépésekről csütörtökön - a pedagógus szakszervezet rendkívüli ülése után - esedékes döntés.pavelondektasr

Szlovákiában az oktatásügyi dolgozók bérköveteléseik elutasítása miatt hirdettek meghatározatlan idejű sztrájkot, ebbe az oktatásügyi intézmények mintegy 70-80 százaléka kapcsolódott be.

Szlovákiában a pedagógusok tízszázalékos béremelést szerettek volna kiharcolni a jövő évtől, az ezzel kapcsolatos egyeztetések még szeptemberben kezdődtek, ám a szlovák kormány nem mutatott hajlandóságot követeléseik teljesítésére. A tárgyalássorozat - a sztrájkot megelőző - utolsó fordulójára pénteken került sor, ennek során Peter Kazimír szlovák pénzügyminiszter ötszázalékos fizetésemelést ajánlott a pedagógusoknak, azok azonban ezt elfogadhatatlannak nevezték, és hétfő reggeltől sztrájkba léptek.

A sztrájkba az oktatási intézmények mintegy háromnegyede kapcsolódott be, annak kezdetével egy időben, hétfő délelőtt a pedagógusok az ország nagyobb városaiban több tiltakozó nagygyűlést is rendeztek. Többezres tüntetésekre került sor többek között Pozsonyban, Besztercebányán és Kassán is. A tiltakozás és a sztrájk annak első napján nem hozott érdemi eredményt a pedagógusok számára.

Kedden a tanárok képviselői ismét tárgyalóasztalhoz ültek Robert Ficóval és minisztereivel, de az éjszakába nyúló egyeztetés során sem született meg a várt megegyezés. Ugyanakkor a tárgyalást követően a szlovák kormányfő  reményének adott hangot, hogy rövid időn belül mindkét fél számára kielégítő megoldás születik.

A tanárok bérköveteléseikkel kapcsolatban a béremelések menetrendjét rögzítő memorandumot szeretnének aláírni a kormánnyal. Ez biztosítékul szolgálna arra, hogy az általános és középiskolai oktatók béreit az átlagbér 1,2-1,6 szorosa közti összegre, a felsőoktatásban dolgozó pedagógusok béreit pedig az átlagbér 1,7 szeresére emelje a kormány a választási időszak végére. A kormány - az ország anyagi helyzetére hivatkozva - legfeljebb 5 százalékos béremelést tart elképzelhetőnek.

Kimaradt?