banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Nem lesz orosz-török háború, de készül Moszkva válasza

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte az orosz vadászgép lelövéséhez hasonló támadásokat, egyúttal kijelentette: Oroszország nem indít háborút Törökország ellen, de Moszva válasza nem marad el.

"Nem indítunk háborút Törökország ellen, kapcsolatunk a török néppel nem változott" - mondta szerdai moszkvai sajtótájékoztatóján. Oroszország azonban nem hagyhatja válasz nélkül a török katonaság lépését, és Moszkva "komolyan átértékeli" az orosz-török viszonyt - tette hozzá az Interfax hírügynökség jelentése szerint. Putyin elnökhöz hasonlóan Lavrov is a Törökországgal megkötött szerződések komoly átgondolását ígérte.

Megvizsgálják a beruházási terveket

Korábban az orosz elnök szóvivője, Dmitrij Peszkov közölte: az orosz katonai repülőgép lelövésének fényében Moszkva alaposan megvizsgálja a közös orosz-török beruházási terveket, köztük a Törökország első atomerőművének építését is. Peszkov a 22 milliárd dolláros, eddigi legnagyobb orosz beruházás jövőjével kapcsolatosan nem kívánt jóslatokba bocsátkozni.

A négy, egyenként 1200 megawattos reaktorblokkból álló Akkuyu erőmű építéséről 2010-ben kötött megállapodást a két ország. Az első reaktor építése idén áprilisban kezdődött, és Oroszország eddig 3 milliárd dollárt fektetett be. A tervezett atomerőmű a török elektromosenergia-szükséglet mintegy 17 százalékát fedezné. Az első reaktorblokk üzembe helyezését 2020-ra tervezik.

Előzőleg Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök arra figyelmeztetett szerdán, hogy az orosz vadászgép előző napi lelövése miatt Moszkva lemondhat néhány fontos orosz-török közös projektet. A kormány honlapján megjelent közlemény szerint Medvegyev hangsúlyozta, hogy az incidens következményeként a török vállalatok veszíthetnek oroszországi piaci részesedésükből.

Szergej Nariskin, az orosz parlament alsóházának elnöke Valíd Muallem szíriai külügyminiszterrel tartott közös szerdai sajtótájékoztatóján az Sz-24 orosz harci gép elleni támadás felelőseinek megbüntetését követelte. A gépet kedden lőtte le a török légierő F-16-os gépe a török-szíriai határ közelében. Ankara állítása szerint a vadászgép megsértette a török légteret, Moszkva szerint viszont mindvégig Szíria felett repült.

Folytatják hadjáratukat az orosz bombázók

Dmitrij Peszkov elmondta, hogy Vlagyimir Putyin elnök nem vitatta meg a NATO-tagországok vezetőivel az Sz-400-as rakétavédelmi rendszernek a szíriai Latakia tartományban lévő Hmejmim légi támaszpontjára való telepítését. Hozzátette: az orosz légierő folytatja Szíriában a szélsőséges csoportok elleni légicsapásokat.

"Az orosz repülőgépek, harci gépek folytatják a hadjáratot: terrorista infrastruktúrát semmisítenek meg, megakadályozzák a terrorizmus fő pénzforrásának számító törvénytelen kőolaj- és kőolajszármazék-szállításokat"- hangsúlyozta a szóvivő.

Arra a kérdésre, hogy a szíriai orosz hadműveletek befejezése után az arab államban marad-e az orosz Sz-400 rakétarendszer, Dmitrij Peszkov közölte: nem áll a rendelkezésére ezzel kapcsolatos információ. Utalt rá, hogy Putyin elnök szerda reggel Sz-300 típusú légvédelmi rakétarendszer Szíriába telepítését rendelte el. Ezután javasolta a védelmi minisztérium a korszerű Triumf (NATO kódnevén: SA-21 Growler) légvédelmi Sz-400-asok telepítését, amit az elnök végül jóváhagyott.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?