Szerbiában sokan tartanak a magyar határ felé, újabb rekord dőlhet meg
A magyarkanizsai pihenőhelyre csak éjfélig 4400 migráns érkezett, nem maradtak azonban ott, továbbindultak Horgos felé, ahová folyamatosan érkeznek az autóbuszok - jelentette a helyszínről a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) tudósítója.
A szerb-magyar határ menti településekre a hét végén naponta hat-nyolcezer migráns érkezett. A Magyar Szó című újvidéki napilap hétfőn a migránsok óriási számával kapcsolatban megjegyezte: "Horgosra naponta jelenleg több migráns érkezik, mint amennyi lakosa van a falunak". Az 5700 ember lakta településen halad át ugyanis a Magyarországra vezető vasútvonal, az átkelőn pedig egyelőre nincs kapu, a migránsok többsége ott igyekszik átjutni a magyar oldalra.
Aleksandar Vulin szociálisügyi miniszter az RTS hétfő reggeli híradójában közölte, hogy a szerb-macedón határ mellett fekvő Presevóban az utóbbi 24 órában 2500 migránst vettek nyilvántartásba, az ott található ideiglenes befogadóközpontban pedig jelenleg körülbelül ötszázan tartózkodnak. Hétfőn mintegy 3500, főleg a Közel-Keletről érkező emberre számítanak. A tárcavezető szerint a napokban azért nőtt meg hirtelen a migránsok száma Szerbiában, mert mindenki igyekezett minél hamarabb elérni a magyar határt, még a szigorúbb ellenőrzések és jogszabályváltozások életbelépése előtt. Hozzátette, hogy várhatóan keddtől nem a Szerbiába érkezők száma növekszik majd, hanem az ott maradóké, nehezebb lesz ugyanis bejutni a schengeni övezetbe.
Vulin az északi, szerb-magyar határ mentén számít nagyobb nyomásra, ott gyűlnek majd össze az újonnan érkezők és a még át nem keltek. Bejelentette, hogy újabb, kisebb ideiglenes befogadóközpontokat állítanak fel ebben a térségben. A miniszter hozzátette, hogy a migránsok valószínűleg változtatnak útvonalukon, "de biztosan megtalálják az utat". Hozzátette ugyanakkor, hogy a határok lezárásával csak egyik ország felől a másik felé irányul a bevándorlási hullám, nem ez jelenti a megoldást, azt az érintett országoknak közösen kell megtalálniuk az EU vezetésével. Hangsúlyozta, hogy Szerbia nem zárja le a határait, és Belgrád pozícióját nem lehet összehasonlítani például Berlinével, a migránsok ugyanis csak áthaladnak Szerbián, és nem akarnak itt maradni, a valódi céljuk Németország.