Elnapolták a végleges döntést Murszi halálbüntetéséről Egyiptomban

Elnapolta a kairói büntetőbíróság a végleges ítélethirdetést Mohamed Murszi volt egyiptomi elnök börtönkitörési perében, amelyben két hete halálbüntetéssel sújtották az iszlamista exállamfőt.

Az eljárást azzal a váddal indították ellene, hogy "külföldi fegyveresek" segítségével kitört börtönéből a 2011-es egyiptomi felkelés első napjaiban. 

Saabán es-Sámi bíró bejelentése szerint az egyiptomi mufti az előírásoknak megfelelően megvizsgálta a halálbüntetéseket, és véleményét kedd reggel át is nyújtotta a törvényszéknek, amely a végleges ítélethirdetést június 16-ra halasztotta. Az egyiptomi előírások szerint a halálbüntetéseket csak a legfőbb vallási méltóság véleményezése után véglegesítik, anélkül, hogy annak figyelembevétele kötelező lenne a bírókra nézve.

Az egyiptomi törvényhozás függetlenségét megkérdőjelezők nem számoltak döntéssel egy nappal Abdel-Fattáh esz-Szíszi jelenlegi elnök németországi látogatása előtt, amelyet komoly diplomáciai "ellenszél" előzött meg Berlinből Murszi áprilisi halálra ítélése miatt.

Letartóztatták híveit

A biztonsági erők órákkal a keddi ítélethirdetés előtt letartóztatták a hatalomból a hadsereg által 2013. július 3-án elmozdított Murszi mögött álló Muzulmán Testvériség iszlamista szervezet két magas rangú tisztségviselőjét - jelentette be a szervezet szóvivője, Mohamed Montaszer. Az időközben terrorcsoportként betiltott Muzulmán Testvériség vallási vezetőjének számító Abder-Rahmán el-Barr és a szervezet volt szóvivője, Mahmúd Gozlán sajtójelentések szerint a fővároshoz közeli el-Gízában bujdostak.

Montaszer a műveletet "sikertelen kísérletnek" nevezte, amelynek célja "a haza egész területén aktív hős forradalmárok tevékenységének megzavarása" volt. A belügyminisztérium szerint az iszlamisták ellen "terrorista sejt létrehozása" a vád.

Az állami televízió hétfő éjjel tette közzé a "biztonsági apparátus" egy közleményét, amely szerint a rendőrség meghiúsította a testvériség több "összeesküvését" is, amelyek célja a rezsimet jelképező célpontok elleni több támadás volt. A letartóztatottak számát nem közölték.

107 személyt ítéltek halálra

Murszi börtönkitörési perében összesen 107 halálraítélt papírjait küldték az egyiptomi főmuftihoz. Az elítélteket bűnösnek találták a több börtönt is érintő fegyveres akció során elkövetett emberölésekben, több rendőr elrablásában, valamint a fegyházak fegyverraktárainak kifosztásában is.

A vád szerint három nappal a Hoszni Mubarak rezsimjének véget vető forradalom kirobbanása után, 2011. január 28-án mintegy 800 fegyveres jutott be az országba a Gázai övezettel közös határ alatt húzódó csempészalagutakon át, majd három csoportra oszolva lerohantak két kairói és egy észak-egyiptomi börtönt. A vádirat szerint a nehézfegyverekkel felszerelt milicisták között volt a Gázai övezetet uraló szélsőséges palesztin szervezet, a Hamász, illetve a Hezbollah libanoni síita párt és milícia számos tagja is. Előbbi a Muzulmán Testvériség palesztin ágaként alakult meg a nyolcvanas évek végén. 

Az áprilisi ítélethirdetés után nagy port vertek fel azok a palesztin jelentések, amelyek szerint a vádlottak listáján számos olyan ember is szerepel, akikkel már évekkel az eset előtt végzett az izraeli hadsereg, egy gyanúsított pedig 1996 óta izraeli börtönben ül.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?